Liberec si nechá dopracovat studii vlivu plánované tramvajové tratě na okolí. Má vést z centra na sídliště
Liberec si nechá aktualizovat studii, od níž očekává, že bude vědět, jaký vliv bude mít na své okolí plánovaná tramvajová trať z centra na největší sídliště v tomto stotisícovém městě. Půjde o jeden z podkladů pro posouzení této stavby na životní prostředí, takzvanou EIA. Náměstek primátora Adam Lenert (ANO) předpokládá, že za studii zaplatí radnice zhruba 2,5 milionu korun.
"Projekčních firem, které v České republice dělají (posouzení na) tramvaje, moc není, ale věříme, že se někteří přihlásí," řekl náměstek novinářům. Podle něj napřímo osloví šest firem.
Liberec plánuje výstavbu tramvajové trati z dolního centra na sídliště Dobiášova. Několikrát pozměněnou studii plánované trasy sice město už z minulosti má, pro řízení v rámci EIA ji ale potřebuje doplnit. "Abychom věděli, jak ta tramvaj bude působit na okolní zástavbu, jestli pojede v zářezu, v násypu, abychom už prostě měli detailní řešení," dodal náměstek.
Obsluhu sídliště Dobiášova, které má zhruba 16.000 obyvatel, zatím zajišťují jen autobusy, což zejména ve špičkách nestačí. Město proto už více než 20 let plánuje, že místo autobusů budou na sídliště jezdit tramvaje, které pojmou více cestujících. Nová trať povede z Rybníčku přes ulice Dr. Milady Horákové, Melantrichova, U Močálu a Na Žižkově. Náklady na její výstavbu a pořízení šesti nových tramvají pro zajištění provozu na této trati zřejmě přesáhnou 1,5 miliardy korun.
Náměstek už dříve odhadl, že pokud nenastanou komplikace, výstavba tratě začne v roce 2028 nebo 2029. V Liberci půjde o třetí tramvajovou trať. Jedna vede z Lidových sadů od zoo přes centrum do Horního Hanychova pod Ještěd a druhá spojuje krajské město se sousedním Jabloncem nad Nisou.
čtk