Kapacity škol v kraji jsou pro děti z Ukrajiny dostačující, uvádí gesční náměstek Ramzer

02. 08. 2022 | 14:36

AKTUALIZOVÁNO: Kapacity škol v Libereckém kraji by měly pro vzdělávání dětí ukrajinských uprchlíků stačit. Do mateřských, základních a středních škol v kraji je přihlášeno zhruba 2390 ukrajinských dětí, řekl dnes ČTK mluvčí krajského úřadu Filip Trdla. Další děti se ještě mohou k výuce hlásit na přelomu srpna a září, až do konce prázdnin je možné se hlásit i na některé střední školy.

dětiSkolaMMLZápisy
ilustrační foto

Druhé kolo přijímacího řízení vyhlásila například Střední škola hospodářská a lesnická ve Frýdlantu, jablonecká střední škola řemesel a služeb nebo liberecká střední škola dopravní.

"V současné době je do mateřských, základních a středních škol zapsána zhruba polovina ukrajinských dětí od tří do 18 let hlášených k pobytu na území Libereckého kraje. Školy jsou na vzdělávání ukrajinských dětí dostatečně připraveny. V případě, že by přišla další uprchlická vlna, je možné kapacitu škol, bude-li to třeba, ještě navýšit," doplnil náměstek hejtmana pro školství Dan Ramzer (ODS).

Mnoho ukrajinských rodičů podle Ramzera stále čeká se zápisem dětí do škol, protože ještě uvažují o návratu na Ukrajinu v průběhu letošních prázdnin. Se školami jsou většinou v kontaktu, takže ředitelé mají představu o počtu dětí, které by mohly jejich školské zařízení navštěvovat. "Na území Libereckého kraje je nyní zapsáno do mateřských škol 328 dětí, do základních škol 1931 a do středních škol 131 ukrajinských žáků," dodal Ramzer.

Pro přijetí na střední školy musí uchazeči pohovorem prokázat schopnost vzdělávat se v českém jazyce. "Předpokládáme, že na střední školy se větší část žáků z Ukrajiny bude hlásit ještě na přelomu srpna a září, protože přes prázdniny měli čas zdokonalit své znalosti v oblasti českého jazyka," řekl hejtmanův náměstek. Míst na středních školách v Libereckém kraji stále dost. Rodiče mají podle něj možnost využít pro hledání volných kapacit škol portál Libereckého kraje www.edulk.cz, kde jsou v sekci přijímacího řízení aktuální kapacity volných míst ve školách uvedeny.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace