Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Kraj pro seniory, kterým diagnostikovali COVID-19, vyčlenil 81 lůžek v domovech v Liberci - Františkově a Jabloneckých Pasekách

03. 04. 2020 | 15:55

Liberecký kraj zatím pro seniory, u nichž test prokázal onemocnění novým koronavirem, vyčlenil 81 lůžek v domovech seniorů v Liberci na Františkově a v Jabloneckých Pasekách. Kapacity jsou určené pro klienty, u nichž se prokázalo onemocnění COVID-19, ale nepotřebují hospitalizaci, řekl po dnešním jednání Krizového štábu Libereckého kraje náměstek hejtmana pro sociální věci Pavel Svoboda (ČSSD). Celkově by měl podle něj kraj ve svých domovech postupně připravit zhruba 260 lůžek.

DDDolníLIbchava
ilustrační archivní foto

"Není možné, aby senioři, kteří to nepotřebují, zůstávali na akutních lůžkách v nemocnici," uvedl Svoboda. Ne ve všech domovech je ale podle něj možné infekční lůžka vyčlenit. Problém je to zejména v malých komunitních domovech, jako je například v Chrastavě. Proto kraj zatím rozhodl o vyčlenění lůžek ve dvou objektech, v dalších se infekční pokoje připravují. "Ministerstvo například také zakázalo, aby se senioři v ústavech sdružovali, aby pobývali ve společenských místnostech, takže se uvolnily prostory, které je také možné využít pro infekční pokoje," dodal.

Největší kapacitu pro nakažené seniory zatím připravili v domově v Liberci na Františkově, kde testy před týdnem onemocnění prokázaly u jedné pracovnice v přímé péči a dvou mužů, kteří spolu byli na pokoji. Kraj se po dohodě s vedením domova rozhodl celý Dům Bára, kde se nákaza objevila, vyčlenit jako infekční. Budova prošla opakovanou dezinfekcí, dokonce ji stavebně příčkou oddělili od dalších prostor domova. Připraveno je také 20 lůžek pro personál, pokud by bylo potřeba, aby se seniory v budově zůstal. "Je tam kapacita 73 lůžek, nemocní tam zatím nejsou," dodal Svoboda.

V Libereckém kraji jsou čtyři desítky domovů seniorů a domovů se zvláštním režimem, v nichž žije přes 2100 klientů. Nákaza novým koronavirem se mimo domova na Františkově objevila také v domově v Českém Dubu. Tam onemocněl údržbář, který s klienty do styku nepřišel. Svoboda dnes také vyzval rodiny seniorů, aby pokud je to možné, si je vzali domů. "Pokud stav seniora, který je v domově, není natolik vážný, zvažte, zda byste si jej po dobu téhle koronakrize nemohli přeci jen vzít k sobě domů. Chápu, že v mnoha případech to možné není, ale pokud to možné je, zkuste to zvážit," vyzval dnes v on-line přenosu náměstek hejtmana.

čtk

Domovům pro seniory by moc pomohlo, kdyby si na omezenou dobu příbuzní vzali své babičky a dědečky domů

Více ochránit seniory v domovech důchodců před nákazou koronavirem SARS-CoV-2 má nové nařízení Ministerstva zdravotnictví České republiky, podle něhož musí všechny kraje zřídit pro potřeby karantény seniorů 60 lůžek na 100 tisíc obyvatel. Liberecký kraj získal nyní už zhruba stovku lůžek, kam by mohli být přemístěni senioři z domovů důchodců s mírným průběhem nemoci. Karanténní lůžka byla vyčleněna zatím ve dvou krajských organizacích sociálního zaměření.

V souvislosti s nouzovým stavem, vyhlášeným vládou České republiky, uložil Liberecký kraj všem svým zařízením sociální péče, aby některé nyní nevyužívané prostory přebudovaly na izolované pokoje, které by mohly sloužit pro potřeby karantény klientů z domovů důchodců. Lůžka by tak mohla vzniknout například v jídelnách nebo společenských místnostech domovů pro seniory.

„Ne všechny naše organizace ale mají k tomuto účelu vhodné prostory. Některé pak potřebují na vybudování izolovaných pokojů čas. Zatím jsme našli ve třech zařízeních první stovku lůžek. Věřím, že další budou brzy přibývat a že nařízení ministerstva zdravotnictví splníme,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro sociální oblast Pavel Svoboda. „Naším prvořadým úkolem je ochránit zdraví seniorů. Učinili jsme proto několik opatření tak, aby se v zařízeních nepotkávaly osoby s těmi, kteří byli pozitivně testování na koronavirus. Domovům pro seniory by moc pomohlo, kdyby si na omezenou dobu příbuzní vzali své babičky a dědečky domů. Snížila by se tak koncentrace starších lidí na jednom místě a zvýšila bezpečnost těch, kteří jsou nejohroženější skupinou současné pandemie,“ doplnil.

Uživatelé pobytových sociálních služeb působících na území Libereckého kraje (domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem a odlehčovací služby v pobytové formě) musí být po návratu ze zdravotnického zařízení vyšetřeni na přítomnost koronaviru. Ti, kteří již byli na koronavirus pozitivně testováni, budou po návratu umístění do izolace v náhradním pobytovém zařízení.

Konkrétní podmínky opatření jsou následující:

Uživatel, který se vrací ze zdravotnického zařízení, kde byl hospitalizován, musí být vyšetřen na přítomnost koronaviru.

Uživatel, který je propouštěn ze zdravotnického zařízení po hospitalizaci s negativním výsledkem na přítomnost koronaviru, je propuštěn po dohodě s určeným pracovníkem odboru sociálních věcí Krajského úřadu Libereckého kraje do pobytového zařízení, se kterým má uzavřenu smlouvu. 

Uživatel, který je propouštěn ze zdravotnického zařízení s pozitivním výsledkem na přítomnost koronaviru SARS-CoV-2, je propuštěn po dohodě s určeným pracovníkem odboru sociálních věcí Krajského úřadu Libereckého kraje do vybraného náhradního pobytového zařízení.

Uživateli umístěnému do vybraného náhradního pobytového zařízení dle bodu c) je nařízena příslušným orgánem ochrany veřejného zdraví izolace v tomto náhradním pobytovém zařízení.

Z důvodu potvrzené nákazy v Domě seniorů Liberec–Františkov již odborníci provedli dezinfekční práce na jednom z pater Domu Bára. Část zaměstnanců zůstane v domácí karanténě, část na služebních pokojích Domu Bára. V Domově důchodců v Českém Dubu jsou opatření totožná. Nákaza koronavirem se zde prokázala pouze u dvou zaměstnanců, kteří však nepřišli do styku s klienty.

Domov seniorů v libereckém Františkově vyčlenil pro potřeby karantény celý Dům Bára

Jeden ze tří domů Domova seniorů v Liberci - Františkově byl uzpůsoben pro případnou karanténu seniorů, kteří onemocní na COVID-19, ale přitom budou vykazovat mírný průběh nemoci. Do Domu Bára tedy budou přestěhováni senioři, jejichž stav nebude zatím vyžadovat hospitalizaci v nemocnici.

„Liberecký kraj zajišťuje plnění nařízení Ministerstva zdravotnictví České republiky, podle kterého má být v každém kraji vyčleněno pro potřeby karantény seniorů z domovů důchodců 60 lůžek na 100 tisíc obyvatel. Dohodli jsme se s vedením kraje, že k tomuto účelu nevyužijeme jen jedno patro Domu Bára, jak jsme původně zamýšleli, ale celý tento objekt se všemi podlažími. Tak se nám podaří minimalizovat kontakt klientů a zabránit případnému šíření nákazy do ostatních prostorů. Drobné stavební úpravy už nyní v domě provádíme,“ přiblížil Jan Gabriel, ředitel Domova seniorů Liberec – Františkov.

Jak doplnil, pro potřeby karantény tak bude v Domě Bára vyčleněno 51 pokojů s celkovou kapacitou 73 lůžek. Původní obyvatelé Domu Bára budou přestěhováni do ostatních dvou domů, Domu Adam a Domu Cilka. Současně vedení domova seniorů dělá všechna nezbytná hygienická opatření pro zajištění bezpečnosti klientů a zaměstnanců.

„Děláme maximum proto, aby ani v této kritické době senioři nestrádali. Naší snahou je pro ně zajistit tu nejlepší péči. Současně bychom uvítali, kdyby si ti rodinní příslušníci, kteří mají doma pro to podmínky, vzali pro svůj vnitřní klid své babičky a dědečky na omezenou dobu do domácí péče. Snížili by tak hrozbu šíření koronaviru SARS-CoV-2,“ dodal náměstek hejtmana pro sociální oblast Pavel Svoboda. Dodal, že Liberecký kraj předpokládá, že do karantény v Domě Bára, stejně jako do některých dalších zařízení, by byli umístěni také senioři z jiných domovů seniorů v kraji, pokud by se u nich prokázala nákaza koronavirem SARS-CoV-2, a měli by jen mírné příznaky.

LK/Filip Trdla