Výzkumné centrum v areálu liberecké univerzity a zlepšení kvality vodních ploch má podporu kraje

15. 09. 2021 | 14:40

Liberecký kraj podpoří přípravu dvou projektů, u nichž žadatelé usilují o evropské dotace. Jedním je vybudování nového výzkumného centra v areálu liberecké univerzity za 225 milionů korun a druhým zlepšení kvality čtyř vodních ploch v regionu za bezmála 20 milionů korun. Na oba projektové záměry přispěje kraj dohromady částkou přes 450.000 korun. Novináře o tom dnes informoval radní kraje Jiří Ulvr (Starostové pro Liberecký kraj).

hamr na jezeře kudyznudy d3a6419d-ce45-46b0-aa0a-3d9e835e6188
Foto - zdroj: Kudy z nudy

Liberecká univerzita se chystá ve spolupráci s německým výzkumným Fraunhoferovým institutem vybudovat nové výzkumné centrum v prostorech Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace. Zaměřené by mělo být na využití takzvaných hybridních technik při výrobě aditivních materiálů při přechodu na ekologicky "čistý" průmysl. Podle zástupce univerzity Jana Kočího se nechtějí věnovat jen vývoji ekologických materiálů. "My se chceme zaměřit i na aplikaci, aby to bylo použitelné v reálném životě, v průmyslu, aby to šlo vyrábět," řekl dnes Kočí novinářům. Předpokládá, že v centru bude pracovat kolem 20 špičkových výzkumníků. Pokud se podaří získat dotaci, centrum by se mělo začít budovat v roce 2023.

V příštím roce chce realizovat svůj projekt firma Photon Water Technology, která na něm spolupracuje s libereckou a jednou norskou univerzitou a také vlastníky či provozovateli čtyř vodních ploch v regionu. Cílem je zlepšit kvalitu vody v jablonecké přehradě, Hamerském jezeře na Českolipsku, Labutím jezírku u zoo v Liberci a v rybníku Bažantník u oblíbeného kempu v Sedmihorkách v Českém ráji. Každoročně se tyto vodní plochy potýkají v létě se zvýšeným výskytem sinic. Podle zástupce firmy Petra Kvapila by měl projekt řešit tento problém komplexně. "Bude řešit systémově celou zátěž, která do vodní nádrže obecně natéká," uvedl.

V případě jablonecké přehrady se podle něj do ní dostává voda z Bedřichova, který není odkanalizován. V Sedmihorkách se dostává do Bažantníku voda z chovného rybářského rybníka a do Hamerského jezera voda nezbavená fosforu z čistírny v Osečné. "Fosfor čistírny odpadních vod legislativně nemusí řešit," uvedl Kvapil. Podle něj to půjde vyřešit osazením nové technologie. "Která bude stát málo peněz a výrazně zlepší stav Hamerského jezera," dodal Kvapil. Podle něj se také počítá u vodních ploch zařazených do projektu s vysazením dravých ryb či vytvořením vegetačních ostrovů, což jsou plovoucí kořenové čistírny. Kvalitu vody by kořenová čistička měla zlepšit například u Labutího jezírka.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace