Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Architekt Karel Hubáček není spojený jen s Ještědem. Na výstavě budou modely i dobové vizualizace dalších jeho staveb

11. 06. 2024 | 5:00

Severočeské muzeum v Liberci chystá výstavu věnovanou architektovi Karlu Hubáčkovi, od jehož narození letos uplynulo 100 let a od smrti 13 let. Jeden z kurátorů výstavy Luděk Lukuvka  novinářům řekl, že na ní chtějí připomenout, že Hubáček není spojený jen s unikátní stavbou hotelu a vysílače na Ještědu, za niž získal prestižní Perretovu cenu.

ještědvystavajested 1irma
Instalace výstavy, foto Artur Irma

"My ho chceme tady představit nejenom jako autora Ještědu, ale i jako autora širokého architektonického díla, jako osobnost," řekl Lukuvka. I proto nese výstava přízvisko "známý neznámý". Vernisáží začne ve středu navečer.

V malém výstavním sále muzea bude několik modelů staveb, dokumentární fotografie původní podoby i současného stavu Hubáčkovy architektury, dobové plány i vizualizace nerealizovaných staveb. "Protože upřímně, Karel Hubáček jako spousta jiných architektů toho více nepostavil, než postavil," uvedl kurátor. Jednou z nerealizovaných staveb, která bude na výstavě ve formě modelu, je dostavba Naivního divadla v Liberci.

Foto Artur Irma

Na výstavě ale nemohou chybět nejvýznamnější Hubáčkova realizovaná díla. Jako první návštěvníci při vstupu do sálu uvidí model hotelu a vysílače na Ještědu. "Pak tady bude jeho jedna z ranějších věcí, jeho rodinný montovaný domek, který se teď otvírá veřejnost. Pak tady bude rovněž raná realizace kina Máj v Doksech. A pozdní, velmi významná, realizace málo připomínané koncertní síně kulturního domu v Teplicích. Tu velice doporučuji k návštěvě, protože to je jedna z nejlepších akustických síní pro hudbu vůbec v Čechách, to se málo ví," dodal kurátor. Mezi šest nejvýznamnějších Hubáčkových staveb zařadil ještě dvě technické stavby v Praze - věž hydrometeorologického ústavu v Libuši a vodárenskou vyrovnávací věž v Děvíně.

Hubáčkův dům.

Kurátorům se pro výstavu podařilo získat i fotografie ze soukromého archivu Hubáčkovy rodiny. "To si myslím, že bude moc pěkné, protože tam budou dodnes nepublikované fotografie, které ukazují, jak se v průběhu let Karel Hubáček měnil nejen vizuálně, ale i dokumentují proměnu této osobnosti," dodal Lukuvka. Snímky zachycují život architekta v období od 50. do 80. let minulého století. Na výstavě bude také promítán dokument, jenž vznikl díky neziskové organizaci Post Bellum spravující sbírku Paměť národa. Film ukáže osobnost architekta skrze vzpomínky kolegů, rodiny a přátel.

K výstavě chystá muzeum i komentované prohlídky montovaného domu, který Hubáček navrhl a v němž také žil. Muzeum ho má ve správě od konce minulého roku. "Dům je přístupný virtuálně už někdy od února letošního roku a jako doprovodný program k této výstavě budou od června do začátku října komentované prohlídky. Začínáme 18. června a vždycky úterý odpoledne bude věnováno prohlídce domu Karla Hubáčka," řekl ředitel muzea Jiří Křížek.

čtk

Horský hotel a vysílač Ještěd.Jak bude pokračovat rekonstrukce hotelu a vysílače na Ještědu? 

Liberecký kraj a České Radiokomunikace a.s. znovu jednají o budoucnosti Horského hotelu a vysílače Ještěd. Zatímco kraj odsouhlasil záměr koupě Horského hotelu a vysílače již v roce 2008, nikdy k tomu nedošlo. Současný majitel objektu – České Radiokomunikace a.s. vlastněné investiční společností se zkušenostmi v digitální infrastruktuře Cordiant Digital Infrastructure Limited provádí základní údržbu a z větších investic např. opravu pláště budovy. Kvůli vlastnické struktuře ovšem nemůže požádat o podporu z evropských či jiných finančních zdrojů. Liberecký kraj dlouhodobě o Ještěd usiluje. Nejen z důvodu postupné rekonstrukce, ale také kvůli možnosti zápisu na seznam památek UNESCO.

Horský hotel a vysílač Ještěd slouží veřejnosti od 9. července 1973. Jeho autor architekt Karel Hubáček získal za projekt v roce 1969 mezinárodní Perretovu cenu. Stříbrný hyperboloid
s výškou 93 metry v sobě jedinečným způsobem spojuje vysílač, hotel i restauraci s unikátním výhledem do širokého okolí.

LK/Andrea Fulková