Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Betlémské světlo přijelo na sever rychlíkem ve směru od Pardubic, nyní si jej lze  vyzvednout na skautských zakladnách či v kostelích

22. 12. 2019 | 0:05

AKTUALIZOVÁNO: Betlémské světlo si v sobotu odnášeli lidé i z libereckého vlakového nádraží. Ve dvou petrolejkách ho měli skauti, kteří přijeli rychlíkem ve směru od Pardubic. V Liberci na peróně na ně čekaly desítky lidí.

betlémské svělo Mad 80263125 2569530999811251 7641570787584901120 o
Foto: Mad

"Přinést světlo do domácnosti, případně ještě ho někomu darovat, to je to největší, co může být," řekl ČTK Ladislav Horák, který si přišel pro betlémské světlo s rodinou stejně jako loni.

Už poněkolikáté si plamínek zažehnutý v Betlémě odnesla Alžběta Peřinová, učitelka z liberecké základní školy U soudu. Nesla ho na školní předvánoční akci. "Je spojená s rozdáváním betlémského světla a zpíváním koled," dodala.

Betlémské světlo se tradičně šíří jako symbol Vánoc, do Česka dorazilo už potřicáté. Tradice vznikla v Rakousku. Do Betléma, místa narození Ježíše Krista, pro plamínek vždy cestují chlapec nebo děvče, kteří vykonali něco dobrého. Světlo se pak šíří po celém světě jako symbol Vánoc. Do Liberce ho přivezli vlakem tradičně skauti, dnes to bylo šest dětí a dva dospělí, kteří ho převzali od jiné skautské skupiny ve Dvoře Králové nad Labem. "Na zastávkách jsme jiným skautům také připalovali," řekla dnes ČTK třináctiletá skautka Anežka Bémová. Ve vlaku měli podle ní pro jistotu dvě petrolejky. "Kdyby jedna zhasla, tak bychom si připálili od druhé," dodala.Betlémské světlo, foto: MadLidé budou mít šanci si betlémské světlo vyzvednout v dalších dnech na skautských základnách a kostelích. V Liberci bude v kostelích sv. Antonína Paduánského v Ruprechticích, sv. Jana Křtitele v Rochlici, sv. Antonína Velikého v centru města a v kapli Vzkříšení ve Vratislavicích nad Nisou. Dnes si pro něj do Liberce na nádraží přijeli také skauti z Hejnic. "Zítra (v neděli) bude hořet celý den v hejnickém kostele," uvedl skaut Adam Jožák. Betlémské světlo se dnes po republice začalo rozvážet z Brna. Přehled vlaků, kterými skauti symbol Vánoc rozváží, je na webu www.betlemskesvetlo.cz. Skauti letos rozvezou betlémské světlo po celé zemi 66 vlaky, lidé si pro něj mohou přijít na 784 vlakových stanic a na stovky různých míst.

čtk