Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Celý týden si děti i dospělí mohou dát v knihovně Rande naslepo. S knihou, pochopitelně

26. 09. 2023 | 16:38

Od 2. do 8. října bude knihovnami v Česku rezonovat velká společná kampaň na podporu knihoven a čtení Týden knihoven. Liberecká knihovna se k této kampani opět připojuje s bohatou nabídkou rozmanitých pořadů a aktivit.

V pondělí 2. října vypukne Týden knihoven, velká celostátní knihovní kampaň, vlastně jakési dny otevřených dveří v českých knihovnách. Knihovny se takto v prvním říjnovém týdnu každoročně obracejí k široké veřejnosti a kromě obvyklých a pravidelných služeb nabízejí i mnohé netradiční. Cílem je ukázat, že knihovny mají co nabídnout všem věkových a zájmových skupinám, a nalákat do knihoven i ty návštěvníky, kteří jejich služby běžně nevyužívají.

„Knihovny se za poslední léta proměnily v místa setkávání, kulturních a společenských aktivit. Přitom neztrácejí svůj význam z hlediska čtenářství. Nová témata jim spíš přinášejí další zájmové skupiny a tedy potenciální čtenáře. Jejich práci velmi oceňuji a mám je za přirozenou součást kulturního života našich měst a obcí,“ říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

„Letos si české knihovny zvolily společné motto „Už jsme zpátky!“, aby tak jasně proklamovaly, že po dlouhé a nepříjemné covidové odmlce jsou plně zpět s kompletní nabídkou veškerých služeb a navíc s rozšířenou nabídkou mnoha nových a možná nečekaných aktivit. Věříme, že společně s dalšími knihovnami v Libereckém kraji uděláme radost mnoha našim čtenářům a návštěvníkům,“ doplňuje PhDr. Dana Petrýdesová, ředitelka knihovny. Kampaň vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR a liberecká Krajská vědecká knihovna se k ní připojuje každý rok.

Po celý týden si u nás jak děti, tak i dospělí mohou dát Rande naslepo s knihou. V Hudební knihovně na vás čeká tradiční volný poslech gramodesek nazvaný Gramočtení, ve kterém jsme se tentokrát zaměřili na poezii. A v Knihovně pro děti a mládež si pro změnu můžete zasoutěžit s naším akčním průzkumnickým kvízem pro celou rodinu. Po celý týden také děti a mládež registrujeme zdarma.

I v nabídce pořadů vás čeká mnoho zajímavého. V úterý 3. 10. odpoledne si nenechte ujít další Burzu knih a časopisů, za pěkného počasí se sejdeme před budovou knihovny. A pokud vydržíte až do podvečerních hodin, zveme vás tentýž den na oslavu 90. narozenin pánů Miloslava Nevrlého, Siegfrieda Weisse a Gustava Ginzela, které si připomeneme v 18 hod. v pořadu Devadesátka pokračuje…

Ve středu 4. 10. zahájíme v 17 hod. před knihovnou další velkou venkovní výstavu nazvanou Návrat domů. Liberecké oběti holocaustu. Cílem této výstavy je vrátit do paměti města několik z těch, kteří museli Liberec nuceně opustit jako oběti holocaustu a jejichž životy tím byly zásadním a často nezvratným způsobem zasaženy. Po vernisáži následuje v 17:30 hod. přednáška spojená s diskusí.

Ve čtvrtek 5. 10. večer si na své přijdou milovníci cestopisů, pro něž jsme připravili pořad Jana Paciny O pacifické hřebenovce. V pátek 6. 10. v 16 hod. odpoledne se budeme věnovat Trénování paměti, tentokrát na knihovnické téma. Tento jednorázový interaktivní kurz je určen (nejen) seniorům.

Víkendový program už bude patřit především dětem – v sobotu 7. 10. mohou v knihovně strávit celé dopoledne. V 10 hod. na ně čeká sobotní pohádka „Kdo nenechá pejska spát“ v podání Divadla Kordula a před tím v 9 hod. nebo později od 11 hod. si mohou v naší knižní dílně v Knihovně pro děti a mládež vyrobit vlastní leporelo a zabalit si knihu jako profesionální knihovník.

Věříme, že si z naší nabídky každý zájemce něco vybere, a těšíme se, že se s vámi potkáme první říjnový týden v knihovně. Neváhejte, už jsme zpátky!

TZ KVK/Kateřina Šidlofová