Čtení svědeckých výpovědí bude pokračovat celý týden, uvedl soudce na startu další etapy nekonečného procesu

01. 08. 2022 | 10:21

Čtením výpovědí svědků pokračuje dnes u Krajského soudu v Liberci projednávání korupční kauzy, ve které je kromě jiných obžalován liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Původně bylo v kauze obžalováno 13 lidí a čtyři firmy. Soud v Liberci se případem zabývá už podruhé, většina obžalovaných se z jednání omluvila. Čtení svědeckých výpovědí bude pokračovat po celý týden, řekl na začátku dnešního jednání předseda senátu Pavel Pachner.

soudHasiči
Budova libereckého soudu, ilustrační foto

Kauza je spojená se dvěma projekty liberecké společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) v Liberci z let 2012 až 2014 za téměř 100 milionů korun. Obecně prospěšná společnost na ně chtěla čerpat evropské dotace, vyplaceno ale nebylo vůbec nic. Všechny obžalované koncem května 2020 nepravomocně osvobodil liberecký soud, vrchní soud ale verdikt zrušil, výjimkou je zprošťující rozsudek v případě bývalého jednatele firmy Gallos Romana Šíra, který vrchní soud potvrdil.

Půta obvinění od začátku odmítá. Kromě něj jsou v kauze obžalováni dva bývalí pracovníci liberecké pobočky ROP Severovýchod, žadatelé o dotaci i pracovníci stavebních firem. Obžaloba je viní z šesti trestných činů, za něž jim hrozí tresty od pěti do 12 let.

Na začátku bylo v případu obžalováno 13 lidí, teď jich v hlavní části kauzy zůstává devět. Kromě Šíra, který má pravomocný zprošťující rozsudek, soud zastavil stíhání pracovníka Metrostavu Jaroslava Stuchlíka, který koncem roku 2019 zemřel. K samostatnému jednání soud na začátku června vyloučil Jiřího Zeronika a Libora Turského, kteří uzavřeli se státním zástupcem dohodu o vině a trestu a minulý týden, ve středu 27. července, soud dohodu schválil.

Zeronik byl potrestán roční podmínkou se zkušební dobou na 18 měsíců a finančním trestem 400.000 korun. Turskému soud uložil jedenáctiměsíční podmínku se zkušební dobou na dva roky a zaplatit musí 150.000 korun. V jeho případě jde o souhrnný trest, protože v jiné kauze byl potrestán veřejně prospěšnými pracemi. "Tresty jsou vzhledem k postoji obžalovaných a doby od spáchané trestné činnosti adekvátní," uvedl při zdůvodnění rozsudku Pachner.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace