Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Cyklistický luxus na Liberecku. Seriál Road Classics se vydává za českými monumenty 

09. 09. 2023 | 16:29

Ikonická místa. Dechberoucí trasy. Uzavřené silnice. Gastronomické zážitky. Špičkový servis. Komunita. Na scénu přichází seriál silniční cyklistiky Road Classics s jasným cílem nabídnout tradiční disciplínu v netradičním pojetí. Amatérské jezdce už 16. září zavede až na Ještěd, kde se bude nacházet i fanzóna. Akce se koná pod záštitou primátora města Liberce Jaroslava Zámečníka.

„Silniční cyklistika jako životní styl. Silniční cyklistika na úrovni. Chceme nabídnout něco, co v českém prostředí dosud chybělo a zároveň něco, po čem je v posledních letech nejen u nás značná poptávka,“ zmiňuje šéf projektu Jan Hejda.

Cyklistika, obzvláště ta silniční, má v tuzemsku obrovskou tradici. „Ale paradoxně neexistuje jednotná platforma, která by komplexně zahrnovala vše, co nabízí. Silnička už dávno není jen nástroj pro sportovní výkon nebo závod na čas. Silnička, to je skvělá gastronomie, prostor pro spojení s uměním, designem či módou, ale také pojem s výrazným komunitním přesahem. A právě propojování všech zmíněných oblastí je hlavní myšlenkou projektu Road Classics, který nabídne ucelený koncept zážitků se silničním kolem v podstatě po celý rok,“ doplňuje Jan Hejda k novince pro amatérské cyklisty.

Ti si v rámci monumentů mohou vybrat ze dvou formátů: uvolněného švihu, který si lze zpestřit měřenými segmenty, nebo plnohodnotného závodu s několika prémiemi. Místo v pelotonu mají ti, kteří si chtějí vyjet místo na podiu, tak ti, kteří nikam nespěchají a jen délka trasy kolem 100 km spolu s převýšením přes 2300 metrů je pro ně výzvou, kterou teď mají možnost pokořit ve speciálních, a zejména bezpečných, kulisách uzavřených silnic. Opomenuti nebudou ani vyznavači e-kol.

Peloton Road Classics se dá poprvé do pohybu už 16. září v Liberci na náměstí Dr. Edvarda Beneše. Projede ikonickými místy Jizerských hor a vrcholem bude dobývání severočeské „rakety“ dohlížející na okolí, tedy Ještědu. Tam na fanoušky čeká fanzóna. Půjde o předkrm před dalším ročníkem, kdy seriál nabídne již plnohodnotný formát seriálu s několika monumenty po celé republice. Více podrobností naleznete na webu roadclassics.cz.

„Těší mě, že se tento typ závodu pro nadšence dvou kol zavítal do našeho úžasného města v kotlině pod Ještědem. Věřím, že podívaná, nebo dokonce i aktivní účast, na tradiční cyklistické disciplíně v netradičním pojetí získá své fanoušky. Pokud bude mít závod silniční cyklistiky v našem regionu dobrý ohlas u veřejnosti, počítáme s tím, že se zařadí mezi pravidelné sportovní akce,“ uvádí náměstek primátora pro majetkovou správu, sport a sportovní infrastrukturu Petr Židek.

Dopravní omezení související s Road Classics

Bezpečnost jezdců Road Classics je pro organizátory stěžejní, a proto se závod koná na uzavřených silnicích. „Jsme si ale vědomi komplikací, která tato opatření způsobují lidem, kteří se pohybují v blízkosti trati. Znamená to, že ne všechny silnice na trase Road Classics budou kompletně nepřístupné, a navíc uzavírky potrvají nejkratší možnou dobu. Samozřejmostí jsou uzavřené trasy, vše bude na místě koordinovat policie,“ uvádí Jan Hejda.

Bydlíte v nějaké z obcí na startu? Přinášíme přehled uzávěr, abychom předešli komplikacím. Jde o sobotu 16. září.

Liberec

V Liberci vyjede peloton od radnice z náměstí Dr. Edvarda Beneše a směrem na Českou chalupu se vydá Husovou ulicí. Zde bude provoz krátkodobě pozdržen zhruba na 15 minut mezi 10:55 až 11:10. Ostrý start závodu se bude konat na křižovatce s ulicí Svobody a závodníci budou stoupat na Českou chalupu a dále na Bedřichov. 

Po dojezdu do cíle budou uzavřeny ulice Revoluční, Moskevská a náměstí Dr. Edvarda Beneše mezi 14:00 až 18:30.

Bedřichov

Závodníci do Bedřichova pojedou přes Maliník, následně projedou kolem centrálního parkoviště a vydají se do stoupání na Královku. Provoz bude v tomto úseku průběžně uzavřen mezi 11:10 až 12:00.

Josefův důl 

Do Josefova dolu vede trasa z parkoviště na Hrabětické louce. Po průjezdu obcí se závodníci vydají na Antonínov a Lesní bránu. Dále využijí komunikaci, která není přístupná motorovým vozidlům. Průběžná uzávěra bude mezi 11:20 až 12:20. 

Smědava

Na Smědavu závodníci přijedou po lesní cestě z Knajpy a následně se napojí na silnici II/290, po které sjedou k Zadní Studánce. Následně se vydají opět po lesní asfaltové cestě k chatě Hubertka. Cesta bude průběžně uzavřená mezi 11:40 až 13:30.

Lázně Libverda a Raspenava

Zde peloton projede přímo centrem obce, doprava bude řešena kyvadlově, aby jeden pruh zůstal volný. Závodníci se tu budou pohybovat zhruba mezi 12:00 až 14:20 a následně budou stoupat na Oldřichovské sedlo. Pro hladký příjezd do Raspenavy doporučujeme od Liberce cestu přes Dětřichovské sedlo, čímž se lze vyhnout trase závodu. 

Oldřichov v Hájích a Mníšek

Oldřichovem budou závodníci projíždět zhruba mezi 12:20 až 15:00. Bude tady platit průběžná uzávěra. Auta do protisměru trasy nebudou pouštěna od 12:10. Do Mníšku dorazí zhruba o 10 minut později.

Machnín a Kryštofovo Údolí

Přijede se po hlavní silnici č. 13 a na kruhovém objezdu ve Svárově se zahne doleva. Závodníci místem budou projíždět mezi 12:30 až 15:30. V Kryštofově Údolí závodníci projedou celou obcí až do Křižanského sedla. Poslední by tam měli být v 16:00.

Křižany 
Do Křižan závodníci sjedou z Křižanského sedla a zabočí doleva na Ještěd. Pojedou tam zhruba mezi 13:10 až 16:00. Do Křižan se vyplatí jet přes Osečnou nebo Žibřidice.

Ještěd

Kolem vrcholu budou silnice pevně uzavřeny mezi 13:00 až 17:00.
Půjde o úseky Křižany - Semerink - Výpřež - vrchol Ještědu a parkoviště pod lanovkou -Výpřež.
Na vrchol se půjde dostat bezplatně lanovou dráhou.

TZ/Tomáš Macák