Dětská psychiatrie v Liberci se kvůli chystané kompletní rekonstrukci budovy na Králově háji přestěhovala
Dětská psychiatrie nemocnice v Liberci se kvůli chystané kompletní rekonstrukci dosavadního oddělení na Králově háji od ledna přestěhovala do provizorních prostor. Do jara 2027 bude využívat část budovy psychiatrie pro dospělé v hlavním areálu nemocnice v centru města, která se modernizovala už před několika lety. Pacienti i zdravotníci mají nyní lepší podmínky než ve staré budově, nevýhodou je ale dočasné snížení počtu lůžek z 25 na 12. Delší jsou tím pádem čekací doby k hospitalizaci i na přijetí k ambulantnímu vyšetření. Čeká se i půl roku. Novinářům to dnes řekly primářka oddělení Šárka Konečná a vrchní sestra Blanka Stárková.
Areál dětské psychiatrie čeká od března dvouletá modernizace za 186,5 milionu korun. "V podmínkách, co jsme byli, tak to už bylo na hraně. V nové budově, co jsme teď, je péče i všechno ostatní lepší," uvedla vrchní sestra.
Dětská psychiatrie v Liberci poskytuje komplexní psychologické a pedopsychiatrické vyšetření. Jde o jediné pobytové oddělení svého druhu v Libereckém kraji, které slouží i pro dětské pacienty ze sousedních krajů. Od roku 1993 sídlí v areálu bývalé mateřské školy. Za tu dobu se v areálu nedělala žádná větší rekonstrukce, přestože přibývalo pacientů a rostly i nároky na péči o ně. "Prostory byly nedostačující hygienicky i množstvím místností, takže jsme se sem nevešli. Chodili jsme třeba na toaletu dohromady s pacienty, neměli jsme si kde uvařit čaj a děti musely spát v pětilůžkových pokojích. Nebyl z pohledu hygieny ani dostatek sociálních zařízení," uvedla primářka.
Zatímco ještě v roce 2017 provedli lékaři na oddělení 2000 ambulantních vyšetření, loni to bylo již zhruba 8000. Počet hospitalizovaných zůstal na 350, což je ale dáno kapacitou lůžek. "Rostla jen čekací doba na lůžko. To znamená, nastávaly prostoje několik týdnů k přijetí akutního pacienta na naše lůžko, děti tak čekaly na JIP dětských oddělení," uvedla primářka. Nejčastější diagnózy u hospitalizovaných jsou podle ní stavy po pokusu o sebevraždu a poruchy příjmu potravy.
Snížení počtu lůžek o polovinu bude oddělení řešit častějšími kontrolami pacientů. "Kapacita ambulancí se navýšila," uvedla vrchní sestra. Pro hospitalizované se podmínky podle ní zlepšily. Ve staré budově byli pacienti v pokojích až po pěti a kromě postelí se tam skoro nic jiného nevešlo, nyní jsou na pokojích obvykle po dvou. Výhodou provizorních prostor je i to, že tam je oddělená ambulantní část od lůžkové, což ve staré budově nebylo.
Modernizace areálu by měla všechny tyto nedostatky odstranit. Z původní budovy zůstanou jen nosné stěny a přibudou přístavby. Díky tomu získá oddělení třikrát větší prostor, než mělo ve staré budově, a po přestavbě počet lůžek stoupne z 25 na 42. Z toho dva budou jednolůžkové, dva trojlůžkové a zbytek dvoulůžkové.
čtk
Galerie: vizualizace