Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Do léta uvede liberecké Šaldovo divadlo sedm premiér, poslední budou Světáci

31. 12. 2022 | 14:24

Liberecké divadlo F. X. Šaldy připravuje na první polovinu příštího roku sedm premiér. Do konce června uvede čtyři činohry, dvě opery a jeden pohádkový balet. První novinkou příštího roku bude tragikomedie ze soukromí poslední královny Francie. Premiéru inscenace Marie Antoinetta amerického autora Davida Adjmiho chystá na konec ledna, uvedla na dotaz ČTK vedoucí marketingu divadla Eleanora Kočí.

TvLKliskadivadlo1
Ilustrační foto, Artur Irma

Do jednoho představení spojí činoherní soubor dvě disidentské aktovky, Audienci Václava Havla a volně navazující Příjem od Jiřího Dienstbiera. Na malé scéně diváci komponovaný pořad poprvé uvidí v polovině února.

Známá jsou i další dvě díla, která činohra zařadí příští rok do svého repertoáru. Na konci dubna uvede Želary od Květy Legátové, kterou do divadelní podoby převedl Jakub Nvota. Poslední novinkou sezony bude v polovině června komedie Světáci na motivy filmu Zdeňka Podskalského.

Opera 10. března uvede Madame Butterfly, jedno z nejhranějších děl Giacoma Pucciniho. Druhou novinkou bude na začátku června komponovaný pořad s názvem Cesta. Jeho základním pilířem je dětská opera Brundibár, kterou napsal židovský skladatel Hans Krása. Divadlo tím chce připomenout, že příští rok uplyne 80 let od smutně proslulého prvního uvedení Brundibára v koncentračním táboře v Terezíně.

Balet pro jarní část divadelní sezony chystá jednu novinku, vybral si více než sto let staré dílo Oskara Nedbala. Princeznu Hyacintu, což je humorný pohádkový příběh z prostředí Českého ráje, uvede poprvé na konci března.

čtk