Dopravní podnik začal autobusy a tramvaje dezinfikovat ozonem, očistou projde všech 160 vozů. Vyjde to na 150 tisíc
AKTUALIZOVÁNO: Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) začal dnes kvůli koronaviru své autobusy a tramvaje dezinfikovat ozonem. Odborná firma by měla postupně ošetřit všech 160 vozů, podnik to podle odhadu přijde na 150.000 korun. ČTK to řekl člen představenstva dopravního podniku Václav Sosna.
Stejnou technologii používá k dezinfekci vozů třeba Pražský dopravní podnik nebo dopravní společnost FTL - First Transport Lines, která zajišťuje MHD v Prostějově.
Dezinfekce ozonem, jinak dezodorizace, velmi účinně ničí viry a bakterie. "Vyčistí prostor i od nepříjemných pachů, poradí si i s plísněmi či mikroskopickými houbami," řekl Pavel Soukup za společnosti LIDEZIN CZ, který ošetření vozů v areálu dopravního podniku prováděl. Jde podle něj o ekologickou dezinfekci, která nepoužívá chemikálie ale jen vzdušný kyslík, který generátor mění na ozon. Ten je ve vysoké koncentraci nebezpečný i pro člověka. Proto se musí autobus nechat tři až pět hodin odvětrat.
Autobusy a tramvaje libereckého dopravního podniku přepraví podle odhadů denně přes 100.000 lidí. "Kdybychom chtěli udělat všechny autobusy najednou, nejezdila by jeden den v Liberci městská doprava," poznamenal technický ředitel dopravního podniku Ludvík Lavička. Vozy se proto budou ošetřovat postupně. Před čtyřmi lety dopravní podnik testoval také ošetření interiéru tramvají dezinfekčním nástřikem na bázi nanočástic, podle Lavičky byla ale technologie finančně náročná a neměla přesvědčivé výsledky. Ošetření ozonem je výrazně levnější a vydrží tři až čtyři týdny. Podnik navíc zvažuje, že si pořídí vlastní generátor ozonu.
Regionální dopravci v kraji zatím tento způsob dezinfekce podle hejtmanova náměstka Jana Svitáka (Starostové pro Liberecký kraj) nepoužívají. "Jeden s dopravců už se na nás ale obrátil a bylo to spojeno s žádostí o kompenzaci takových nákladů," řekl na dotaz ČTK Sviták. Kraj ale podle něj vyčkává na vývoj situace. "Jsme domluveni s resortem zdravotnictví, že počkáme. Jakoukoliv investici ve směru k dopravcům musíme mít podloženou," dodal hejtmanův náměstek.
V Číně se začal nový typ koronaviru šířit začátkem loňského prosince, do Evropy se dostal o necelé dva měsíce později. V Evropě testy nákazu potvrdily už ve 33 zemích. Nejpostiženější je nyní Itálie. V Česku zatím testy potvrdily onemocnění u pěti lidí. "V Libereckém kraji zůstává v karanténě šest lidí, všechny prováděné testy včetně těch tří z úterý, vyšly zatím negativně," řekla dnes dopoledne ČTK mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.
čtk