Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Dvacet devět zastupitelů pochopilo, že je Sport Park majetkem Liberce. Město tudíž musí na fixní náklady přispět

01. 05. 2020 | 7:07

AKTUALIZOVÁNO: Klíče od Sport Parku Liberec, největšího sportovního areálu v krajském městě s multifunkční arenou a dalšími pětatřiceti sportovišti, zůstávají ještě minimálně týden nynějšímu koncesionáři – společnosti SFM, která komplex provozuje od roku 2010. SFM Liberec s.r.o. jako provozovatel Sport Parku, kterému kvůli pandemii koronaviru klesly příjmy na nulu, a přitom fixní náklady ve výši tři miliony měsíčně zůstávají, může od smlouvy s městem jako vlastníkem komplexu odstoupit z důvodu vyšší moci.

SportPark1 (1)
archivní foto

Do finančních problémů poslala koronavirová krize Sportpark Liberec, největší sportovní komplex v krajském městě. S vyhlášením nouzového stavu v polovině března okamžitě ustaly všechny aktivity nejen ve vlajkové lodi celého areálu – multifunkční areně, ale i na okolních sportovištích, jež využívají ke sportovním aktivitám především dětské a mládežnické kluby. Stopku dostaly i všechny komerční aktivity, které generují zisk, jenž se posléze přerozděluje na nevýdělečné činnosti.

Sportparku vypadly ze dne na den všechny příjmy, vysoké náklady na energie, údržbu a provoz zůstaly. V areálu se od 12.3. do 14.6. mělo uskutečnit 36 akcí, které měly naplnit příjmovou část kvartálního rozpočtu komplexu. Odpadla například kompletní nadstavbová část hokejové extraligy, čímž arena přišla i o zásadní platbu od domácího hokejového klubu, jenž měl letos nejvyšší ambice s jasným diváckých potenciálem. Rozhodnutím vlády jsou ale příjmy nula.

Vlastníkem areálu Sport Parku Liberec je prostřednictvím městské společnosti SAL Statutární město Liberec. Areál na základě koncesní smlouvy provozuje společnost SFM Liberec, s.r.o. Vzhledem k bezprecedentním událostem, jež ochromily celou tuzemskou ekonomiku, musela tato firma zaslat městu jako majiteli žádost o mimořádnou účast na provozu areálu.

V městském Sport Parku Liberec je 35 krytých a venkovních sportovišť. "Ekonomické dopady pandemie jsou pro provoz areálu naprosto fatální. Příjmy z areálu jsou v zásadě nulové, a tím byl narušen koncesní model provozování tohoto areálu, kdy provozovatel generuje příjmy, které následně používá na správu, rozvoj a údržbu. To ale nyní na základě vyšší moci nelze," uvedl jednatel společnosti SFM Liberec Lukáš Přinda.

SFM Liberec se o městský areál stará od roku 1992. Nejprve na základě nájemní smlouvy a od roku 2010 podle koncesní smlouvy. V areálu je zaměstnáno 130 lidí, z toho 68 v hlavním pracovním poměru.

Toho se vedení Liberce oprávněně obává, protože není v silách města převzít komplikovaný areál ze dne na den do správy a provozovat ho z vlastních zdrojů, což několikanásobně překročí nynější roční platbu koncesionáři. Ta činí 13,6 milionu. Pokud by se město vydalo cestou jiného koncesionáře nebo nájemce, jak populisticky navrhovala opozice, musí vypsat tendr, což je záležitost na několik měsíců.

Správa Sport Parku by v nejhorší době, kdy generuje pouze fixní náklady (mj. provoz energocentrály, ostraha, pojistné, voda na údržbu travnatých ploch, úklid areálu, provoz venkovních sportovišť, atd.) a žádné příjmy, každopádně zůstala na bedrech městu. Což by byla v situaci, kdy se očekávají výpadky v příjmech do městské kasy až ve výši čtvrt miliardy, další velká nepříjemnost.

Zastupitelé po vleklé diskusi, v níž zazněly místy až neuvěřitelné nesmysly, udělali mezikrok a finální rozhodnutí odložili o týden. Diskusi svými jalovými názory "obohatili" především opoziční zastupitelé, kteří nemají s reálným byznysem žádnou zkušenost a celou záležitost pojímali výhradně propagandisticky. Výhradně proto, že SFM je propojena s místní stavební firmou Syner Group, kterou exponenti opozičních stran zařadili na seznam svých třídních nepřátel.

Po poradě klubů zastupitelé vzali na vědomí žádost koncesionáře o finanční výpomoc a předložené analýzy právníků a ekonomických expertů. SFM se chce s městem jako vlastníkem areálu dohodnout, aby se maximálně deseti miliony podílelo na úhradě fixních nákladů. Společnost v důsledku koronakrize, a tedy z vyšší moci, nemůže generovat žádné příjmy, ale má za povinnost postarat se o chod areálu se všemi revizemi, ostrahou, personálem a dalšími činnostmi, jež nelze přerušit. Pokud by firmě nějakým zázrakem s fixními náklady vypomohl z některého ze svých avizovaných programů stát, byla by platba města o to nižší. I to je zakotveno v rýsující se dohodě.

Jednatel SFM Liberec Lukáš Přinda dostatečně jasně upozornil, že bez pomoci města budou muset areál s 35 krytými a venkovními hřišti přestat provozovat. Podle něj tuto situaci nemohli předvídat. "To je vyšší moc, to není podnikatelské riziko. Na městě jsme deset let nebyli, když tak jen pro souhlasy s investicemi do městského majetku, aby byl areál konkurenceschopný," řekl ČTK. Primátor Jaroslav Zámečník (SLK) uvedl, že si na městě analyzovali i variantu areál převzít, nevyšla jim ale jako výhodná. "Proto je zpracováván návrh dodatku," konstatoval.

Finální rozhodnutí o dodatku k uzavřené smlouvě, který kvůli překotnému vývoji dostali až tzv. na stůl, zastupitelé o týden odložili, aby měli čas seznámit se s jeho textem. Doplněn bude i bod, který má městu  garantovat metodiku vyúčtovaní poskytnuté podpory. Pro tento odkladný návrh hlasovalo 29 zastupitelů, proti očekávatelně byla kompletní opozice (ZPL, LOL).

Zastupitelé se mimořádně sejdou 7. května v 15 hodin.

SFM týdenní odklad respektuje, i když to významně zkomplikuje situaci klubů působících ve Sport Parku. Shodou okolností 30.4. skončila hokejová sezóna a nová měla nastat 1.5.2020. V praxi to znamená, že až do konečného rozhodnutí musí být utlumena činnost TJ Bílí Tygři, která zastřešuje mládežnické a žákovské hokejové oddíly. Odkládá se i kampaň před nastávající extraligovou sezónou, což může mít negativní vliv na získávání zdrojů.

Pokud by společnost SFM od koncesionářské smlouvy odstoupila a areál s arénou by provozovalo město jako jeho majitel, mohl by vyvstat  otazník, zda by v ní nadále působil extraligový hokejový klub Bílí Tygři. Klub si nyní sportoviště pronajímá za úplatu, což je pro komplex jeden z rozhodujících příjmů. Tím, že se letos neodehrála nadstavbová část nejvyšší tuzemské hokejové soutěže, vypadla SFM třetina očekávaných kvartálních tržeb. A pokud by se v aréně nehrál extraligový hokej vůbec, mohlo by město komplex využít například jako sklad zeleniny.

Rozhodování o extraligové areně v Liberci spadlo shodou náhod i do doby, kdy například v Pardubicích jednali o budoucnosti tamního extraligového hokeje. Ve východočeské metropoli nakonec přistoupili na model, že město provozuje arénu a platí mládežnický sport přímo z rozpočtu. Extraligovému klubu má sportoviště pronajímat za reklamu na stadionu. Pardubice bez hokeje – to si tam nikdo raději ani nepředstavuje, taková situace se rovná politické sebevraždě

Nic podobného Liberec dosud nemusel řešit, zaplatil koncesionáři za veřejnou službu a všechny povinnosti plynoucí z Koncesní smlouvy a o zbytek se postaral koncesionář s přímou vazbou na extraligový klub. Což je model, který městu pod Ještědem záviděl celý tuzemský hokejový svět.

Alena Roubalová