Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Elektromobily a sdílená auta budou v Liberci parkovat asi zdarma, město chce podpořit tento způsob dopravy

06. 12. 2019 | 14:15

Elektromobily a sdílená auta budou moci v Liberci na parkovištích města nejspíš stát zdarma. Zatím jde o záměr, který chce radnice uvést v platnost zkraje příštího roku. Náměstek primátora Jiří Šolc (SLK) novinářům řekl, že tímto způsobem chce město podpořit tento způsob dopravy.

electro auto
Ilustrační foto

"Uděláme to, co je dnes běžné v Praze, Brně a jiných velkých městech. To znamená, že automobily sdílené v takových těch carsharingových programech, elektromobily a hybridy budou moci v našich zpoplatněných zónách zaparkovat zadarmo," uvedl náměstek.

Předpokládá ale, že půjde jen o dočasné řešení. "Až tato nová mobilita bude silnější než dnes, tak třeba od toho někdy ustoupíme, ale teď bychom to udělali tak, že bychom rádi tento nový segment mobility podpořili," řekl.

Tuto službu ale budou moci zřejmě využít jen místní. Podmínkou pro bezplatné parkování bude totiž získání speciální parkovací karty, kterou vydává magistrát. "Kdo si vyřídí kartičku, tak s ní bude moci parkovat zdarma. Nebude to pro každého návštěvníka," dodal náměstek. Vydání karty ale nebude vázané na místo pobytu, vyřídit si ji bude moci každý majitel elektromobilu či sdíleného vozu.

Na městských parkovištích v Liberci je asi 2200 parkovacích míst, za hodinu se platí podle typu zóny od pěti do 40 korun. Do konce roku by mělo v centru města přibýt dalších 16 parkovacích míst, konkrétně nedaleko polikliniky v areálu bývalého kláštera. Náměstek předpokládá, že parkoviště využijí nejen pacienti, ale také rodiče, které vodí děti do tamní mateřské školy, i lidé, kteří chodí do Liebiegovy vily vyřídit si nějakou úřední záležitost. Město tam má některé své odbory.

čtk