Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

EUC Klinika má magnetickou rezonanci. Jde o jediné ambulantní zařízení v kraji, které toto vyšetření nabízí

10. 10. 2023 | 19:10

EUC Klinika Liberec uvedla 9. října 2023 do provozu nové pracoviště magnetické rezonance (MRi). Úspěšně tak rozšíří spektrum svých vyšetřovacích metod. Klinika v Liberci je zároveň jediným ambulantním zařízení v Libereckém kraji, které magnetickou rezonancí disponuje.

CTpoliklinikSlavnostní otevření nového pracoviště
Foto z tradičního stříhání pásky. Vpravo ředitel Radim Zika.

Pacientům nejen z Liberecka se tak výrazně zkrátí čekací lhůty, které v současnosti trvají až 6 týdnů. Magnetická rezonance neboli MRi je vyšetřovací metoda, která přesně a detailně zobrazuje vnitřní orgány, ale i další oblasti lidského těla. Zobrazovací metoda využívá magnetické pole, nikoli rentgenové paprsky, proto je k organismu šetrná a samotné vyšetření je tak velmi bezpečné.

Na EUC Klinice v Liberci budou prováděna standardní vyšetření hlavy, končetin a páteře. Specializovat se však pracoviště bude zejména na vyšetření kloubů a prsů. Pracoviště zobrazovacích metod této kliniky je totiž zároveň největším poskytovatelem mamografie v Libereckém kraji.

„Jsme velmi rádi, že můžeme našim pacientům neustále zkvalitňovat nabízené zdravotnické služby. Rád bych vyzdvihl, že jsme jediné ambulantní zařízení v Libereckém kraji, které disponuje magnetickou rezonancí. Je tomu tak i díky velké podpoře Krajské nemocnice Liberec a Libereckého kraje. Přínosem nejen pro pacienty z Liberecka bude zkrácení čekacích lhůt, které dosahují v současnosti až 6 týdnů,“ říká Radim Zika, ředitel EUC Kliniky Liberec, a dodává: „Nová magnetická rezonance bude k dispozici už od října. Naším cílem je vyšetřit přibližně 20 pacientů denně.“

V EUC Klinice Liberec tak vzniklo vysoce specializované pracoviště vybavené špičkovým přístrojem Magnetom Altea. Jedná se o zařízení nové generace od společnosti Siemens Healthcare, s.r.o. s prvky umělé inteligence, které nabízí pacientům větší pohodlí během vyšetření, kratší vyšetřovací dobu a vysokou přesnost stanovení diagnózy. Celotělový přístroj Magnetom Altea navíc patří mezi ty nejlepší na trhu.

Foto: EUC

Moderní alternativa CT vyšetření

„Magnetická rezonance nás díky vysokému prostorovému rozlišení detailně informuje o patologických ložiscích. Proto se řadí mezi přední zobrazovací metody. Od pacientů navíc nevyžaduje náročnou přípravu. Vyšetření se provádí vleže na stole, který pacienta následně ‚zaveze do tunelu‘. Pacienti, kteří trpí klaustrofobií, by proto měli raději zavčas upozornit lékaře či radiologického asistenta. Celý proces je pak velmi rychlý a bezbolestný,“ vysvětluje princip metody MUDr. Jozef Prattinger, primář Radiodiagnostického oddělení EUC Kliniky Liberec.

„Na vyšetření pomocí magnetické rezonance v EUC Klinice Liberec se může objednat každý bez ohledu na to, zda je pacientem naší kliniky či zda má trvalé bydliště v Liberci. Musí však mít žádanku od lékaře. V budoucnu počítáme i s odpoledním provozem. Klinika má uzavřeny smlouvy se všemi zdravotními pojišťovnami. Pacienti se k nám mohou od 16.9. 2023 objednávat na telefonním čísle +420 734 614 796,“ uzavírá MUDr. Martin Komár, vedoucí lékař pracoviště magnetické rezonance EUC Kliniky Liberec.

Skupina EUC:

Zdravotnická skupina EUC tvoří největší síť ambulantních klinik v ČR. Je největším poskytovatelem ambulantní péče, prémiové péče, mamoscreeningu a lékařské péče pro zaměstnavatele. Od roku 2011 do roku 2022 investovala 1 304 mil. korun především do modernizace přístrojů, vzdělávání zaměstnanců a elektronizace systémů a služeb. Ve 25 zdravotnických zařízeních napříč ČR, 13 mamocentrech, 24 kamenných lékárnách, lékárenském e-shopu a 11 laboratořích zaměstnává 2 300 zdravotníků, kteří provedou 3,6 mil. vyšetření ročně. Na podzim 2017 vydala jako první v sektoru zdravotnictví v ČR emisi dluhopisů, v celkovém objemu 1,4 miliardy korun. V létě roku 2022 byla tato emise úspěšně přefinancována v hodnotě 1,5 miliardy korun. Více na www.euc.cz

TZ EUC/Eva Pánová