Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

GRAND Festival smíchu: Hra, která se zvrtla, z dílny Šaldova divadla, je Komedií diváků 2022

04. 04. 2023 | 15:55

V sobotu 1. dubna 2023 činohra DFXŠ odehrála Hru, která se zvrtla, na GRAND Festivalu smíchu ve Východočeském divadle v Pardubicích. Při slavnostním vyhlášení v pondělí 3. dubna na Galavečeru GRAND Festivalu smíchu získala inscenace režisérky Kateřiny Duškové cenu Komedie diváků 2022.

hraDFXSa
Zdroj: ČTart

Cenu převzali herci Filip Jáša, Ondřej Kolín, Kateřina Kornhäuserová, Martin Stránský, Jakub Kabeš a režisérka a šéfka činohry Kateřina Dušková.

Galavečer byl v opožděném přímém přenosu přenášen Českou televizí od 21:30 na ČT art. Celý záznam lze zhlédnout na iVysílání.

Hra, která se zvrtla tak navázala na úspěchy z minulých let. Vloni na Festivalu získala činohra DFXŠ ocenění hned tři. Revuální kabaret Šimona Dominika a Jiřího Janků – SEMAFOR – získal Cenu odborné poroty, cenu Komedie roku 2021 a Komedie diváků 2021.

V průběhu večera také zazpívali jednu z písní doprovodného programu herci Filip Jáša a Ondřej Kolín. Ondra byl zároveň celý večer klavíristou kapely složené z členů souborů hostujících divadel, která vznikla právě pro tento účel.

O GRAND Festivalu smíchu:

Východočeské divadlo letos výjimečně přesunulo GRAND Festival smíchu z tradičního zimního termínu do jara. 23. ročník přehlídky nejlepších divadelních komedií hostíme od 27. března do 3. dubna.

GRAND Festival smíchu je svým zaměřením zcela unikátní, neboť se věnuje výhradně komediálnímu žánru, jenž je na jiných divadelních festivalech často opomíjen. Hlavní, soutěžní část přehlídky opět nabízí sedm nejkvalitnějších komedií, které v minulé sezóně vznikly na českých profesionálních jevištích. Další vynikající komediální inscenace představuje doprovodný program a epilog festivalu.

Soutěžní komedie bude hodnotit odborná porota, letos ve složení: recenzentka Jana Paterová, kritička a pedagožka DAMU Radmila Hrdinová, dramaturgyně Divadla v Dlouhé Karola Štěpánová a dramaturg Divadla F. X. Šaldy Liberec Jiří Janků. Její alternativou je studentská porota složená ze studentek DAMU a FF UK Praha. Své hlasy samozřejmě opět odevzdají i sami diváci.

Nad 23. ročníkem GRAND Festivalu smíchu převzali záštitu ministr kultury ČR Martin Baxa, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, primátor města Pardubice Jan Nadrchal a prezident Herecké asociace Ondřej Kepka.

Zdroj: https://www.vcd.cz/clanek/grand-festival-smichu-2023-je-tu

TZ DFXŠ/Eleonora Kočí