Horská služba trénovala na SimManovi, univerzálním pacientovi, který zvládne paletu urgentních stavů. Dýchá, nedýchá, mrká, mluví i sípe
Prostory Technické univerzity v Liberci hostily začátkem týdne nové školení určené jizerskohorským členům Horské služby. Celý projekt si klade za cíl zdokonalit členy HS v rozpoznání náhlé srdeční zástavy a následném zahájení neodkladné resuscitace.
Školení mělo jak teoretickou, tak praktickou část. V té si dvanáct horoslužebníků rozdělených do dvoučlenných hlídek mohlo vše vyzkoušet na nejnovějším simulačním modelu SimMan 3G, který pro tyto účely poskytla univerzita.
SimMana si můžete představit jako univerzálního pacienta, který umí simulovat celou paletu urgentních stavů. Umí příkladně dýchat i nedýchat, mrkat, mluvit, sípat. K SimManovi je také monitor a řídí se pomocí tabletu. Simulátor tak dává záchranářům při tréninku a zejména po něm perfektní zpětnou vazbu, kdy si záchranáři detailně prohlédnou, jak si vedli.
Díky tomu jde o názornou a velmi funkční cvičební pomůcku. Výcvik probíhal pod metodickým dohledem lékaře a záchranářů zdravotnické záchranné služby. Účastníci školení měli možnost vyzkoušet si reálné výjezdy a přesvědčit se, jak důležitou roli hraje Horská služba v záchraně životů v horských oblastech. Cílem do budoucna je proškolit tímto způsobem všechny členy HS Jizerské hory, tedy profíky i dobrovolníky.
Odborným garantem projektu je MUDr. Lucie Langová z liberecké záchranky, která je zároveň členkou metodické komise lékařů HS. Školiteli byli liberecká záchranářka Bc. Lucie Boková a také náš kolega Jarda Petrák, jizerskohorský profík, který je rovněž vystudovaný záchranář.
Prvotním hybatelem a hlavním organizátorem celého projektu je Honza Vanc, vystudovaný záchranář z TUL, který pracuje u liberecké záchranky a zároveň je čekatelem Horské služby a do budoucna plánuje být plnohodnotným dobrovolným členem HS. Všem zapojeným patří obrovský dík za perfektně připravené školení. Podobné projekty neprší z nebe, vždy za nimi najdeme něčí nadšení a spoustu zdánlivě neviditelné práce. Děkujeme a přejeme projektu zdárnou budoucnost.
TZ Horská služba ČR