Koronavirová opatření připravila loni libereckou iQLandii o 40 procent návštěvníků

13. 01. 2022 | 12:08

Koronavirová opatření připravila loni liberecký zábavní vědecký park iQLandie o 40 procent návštěvníků a třetinu tržeb. Pět měsíců bylo zavřeno. Výrazně ubylo zahraničních turistů hlavně těch z Německa a Polska, kteří před pandemií tvořili třetinu návštěvníků centra, méně přišlo školáků. Všechny iQsvěty - iQLandii, iQPark, planetárium a laboratoře navštívilo loni 280.000 lidí. Tržby se ve srovnání s předcovidovým obdobím propadly o 20 milionů korun, řekl dnes ČTK ředitel centra Pavel Coufal.

iq vchod
Foto: Mad

IQLandia je po liberecké zoo druhým nejnavštěvovanějším turistickým cílem Libereckého kraje, v roce 2019 před koronavirem tudy prošlo přes 471.000 lidí. Je jedním ze čtyř projektů svého druhu, které se v Česku vybudovaly za přispění evropských peněz. Na výstavní ploše o rozloze hektaru je v Liberci v 11 expozicích na 400 většinou interaktivních exponátů a také planetárium ve střešní kopuli. Centrum ukazuje návštěvníkům, že věda může být zábava. Součástí areálu je přes ulici iQPark určený hlavně mladším dětem a moderně vybavená dílna iQFabLab.

"Během letních měsíců, a také v září a říjnu byla návštěvnost nad obvyklým průměrem. Od listopadu ale počet návštěvníků rapidně klesl. Z deseti objednaných školních skupin přijížděly kvůli karanténám a nemoci běžně jenom dvě nebo tři. A i samotných žáků ve skupině ubylo, místo 25 dětí často dorazilo jen šest nebo deset. O víkendech, kdy dříve chodila až tisícovka lidí, jich přišlo pouhých 50. Až do takové míry na podzim zamával s návštěvností covid-19," doplnil Coufal.

Loňský rok byl ale o něco lepší než rok 2020, kdy byla návštěvnost ještě nižší - jen 266.000 lidí. Centrum se navzdory ztrátám podařilo udržet v chodu. "My jsme hlavně měli loni pět měsíců zavřeno, takže tam jsme šetřili spoustu nákladů, a pak nám pomohl také program Antivirus, který pomohl financovat mzdy našich zaměstnanců. A zredukovali jsme o třetinu počet zaměstnanců," řekl Coufal. Z původní stovky lidí dnes centrum zaměstnává zhruba 70, nabírá ale podle Coufala odborné lektory, kteří mohou pracovat se školami.

Navzdory úsporným opatřením nabídla loni iQLandia i novinky a připravuje další. V červenci tam otevřeli Křišťálovou stezku, na které centrum spolupracovalo se sklářskou společností Preciosa. Pod záštitou Libereckého kraje se uskutečnil první ročník tvořivé soutěže iQVýzva. Teď dokončují novou expozici věnovanou matematice, která se návštěvníkům otevře v únoru. "Zábavnou formou ukáže praktické využití matematiky v každodenním životě. Jak si třeba vypočítat, kolik štěrku potřebuji na cestu, jak velký sud si koupit. Součástí bude i virtuální realita," dodal Coufal.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace