Kraj připravuje rekonstrukci zasedacích sálů zastupitelstva a rady, slouží už čtvrt století a obnovu potřebují
Liberecký kraj připravuje rekonstrukci zasedacích sálů zastupitelstva a rady ve třetím patře svého sídla. Slouží už bezmála čtvrt století a obnovu potřebují, řekl ČTK hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Náklady odhadli projektanti bezmála na 20 milionů korun, obnova čeká technologie i vybavení zasedacích sálů a souvisejících prostor, počítá se i se změnou vstupu do zasedací místnosti.
"Ty sály jsou 25 roků staré, čas od času tady dochází k situaci, že některé elektronické součástky už úplně nefungují. My máme ten projekt připravený dva roky. Teď hledáme dodavatele, k opravě by mělo dojít na podzim, a předpokládáme, že v té době budeme zasedat pravděpodobně v multimediálním sále. Už jsme tam zasedali během covidu dvakrát, takže to máme natrénované a zvládneme to," řekl Půta.
Projekt počítá se stavebními úpravami této části třetího patra výškové budovy, úpravou projdou interiéry, v plánu je i modernizace digitálních technologií, elektroinstalace malého a velkého zasedacího sálu a přilehlých prostor. Sál by měl dostat novou vzduchotechniku s rekuperací. Součástí zakázky je také obnova, upgrade a rozšíření konferenčního a hlasovacího systému zastupitelského sálu, dodávka audio-video technologií, nový bude i nábytek.
Liberecký kraj sídlí v budově někdejšího Státního výzkumného ústavu textilního (SVÚT), který je s výškou 78 metrů nejvyšší budovou v Liberci. Budova dokončená v 70. letech minulého století prošla na počátku tisíciletí rekonstrukcí pro potřeby úřadu zhruba za 300 milionů korun. První úředníci se do budovy nastěhovali počátkem roku 2001. Zasedací sály byly dokončeny až v dalších měsících. Sídlo kraje se postupně rozrostlo i o budovy sousedního Výzkumného ústavu textilních strojů (VÚTS).
Z pohledu památkářů patří výšková budova kraje spolu s vysílačem a horským hotelem Ještěd k tomu nejlepšímu, co v Liberci ve druhé polovině 20. století vzniklo. Nejvyšší liberecká budova byla postavena podle projektu vypracovaného architektem Zdeňkem Plesníkem z Centroprojektu Gottwaldov v letech 1967 až 1974. Centroprojekt byl přímým následovníkem Baťova odboru výstavby, který vyprojektoval v letech 1936až 1938 proslulý Baťův mrakodrap.
Výšková budova o jednadvaceti podlažích ze skla, železa a betonu nabízí od roku 2005 vyhlídku na Liberec z nejvyššího patra. Kromě jiného skrývá také jeden z nejdelších oběžných výtahů typu páternoster v zemi. Výtah z roku 1971 má na dvou masivních řetězových smyčkách zavěšených 35 dřevených kabin, obslužnou výšku 56,8 metru a 16 stanic. Přepravit dokáže 480 lidí za hodinu z jednoho nástupního místa.
čtk