Krajská vědecká knihovna v Liberci rozšiřuje služby a obnovuje kulturní akce

21. 05. 2020 | 12:29

Od pondělí 18. května opět Krajská vědecká knihovna v Liberci nabízí většinu služeb (půjčování a vracení, internet, kopírování, denní tisk, studium v knihovně apod.). Nadále zůstává v platnosti omezená provozní doba a dodržování hygienických podmínek stanovených vládou.

knihovna budova detail
Foto: LK

V souladu s nařízením Vlády České republiky a s doporučením Ústřední knihovnické rady musí mít návštěvníci knihovny roušku nebo jinou ochranu dýchacích cest a je nutné zachovávat předepsané rozestupy 2 m. Další podmínkou vstupu do knihovny je dezinfekce rukou.

Knihy a další dokumenty čtenáři vracejí v hale u okénka NÁVRATY a po dezinfekci rukou mohou už volně jít do půjčoven i studoven a vybírat si knihy či listovat v novinách nebo časopisech podle chuti, navštívit dětskou nebo hudební knihovnu. Zpřístupněné je už i kopírování, skenování nebo vyhledávání na internetu. Lze také využít studovnu nebo studijní boxy.

Základním cílem těchto doporučení je bezpečný návrat veřejných knihoven k široké nabídce služeb bez hygienického ohrožení veřejnosti či vlastních zaměstnanců. Proto zatím probíhá vracení dokumentů odděleně od půjčování a knihy zůstávají v tzv. preventivní „karanténě“ po dobu 72 hodin.

Mnozí návštěvníci uvítali novinku – samoobslužné zařízení, na kterém si mohou sami vybrané knihy jednoduše a během chvilky vypůjčit.

Otevírací doba hlavní budovy od pondělí do pátku je od 9 do 17 hodin, senioři mohou přednostně přijít v době od 9 do 11 hodin. Pobočky Vesec, Ruprechtice a Králův Háj jsou otevřeny v pondělí a ve čtvrtek od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin. Definitivní návrat k běžné otevírací době a plnému rozsahu služeb se plánuje od září.

Na červen knihovna připravila několik akcí – ve spolupráci s Národním památkovým ústavem např. pozvánku na hrad Bezděz (4. 6.), o sezóně hradů a zámků se bude ještě hovořit i 16. 6. na přednášce „Jak se opravuje zámek“. Chystají se i dva hudební pořady – „Rock pod rouškou jazzu“ (11. 6.) a ke konci měsíce večer vážné hudby s tématem „Ruská symfonie 19. století“ (24. 6.). Počet návštěvníků akcí bude muset být omezen tak, aby se v sále zachovaly dvoumetrové rozestupy.

Na červen je také připraveno několik výstav, jedna z nich na obzvláště aktuální téma VODA – SUCHO.

Bohužel, knihovny se dotkne důsledek epidemie a hospodářský pokles ve finanční oblasti. Zřizovatel – Liberecký kraj – byl nucen snížit příspěvek knihovně o 10%.

Úsporná opatření jsme přijali ve všech rezortech Libereckého kraje, tedy i v případě rezortu kultury, památkové péče a cestovního ruchu, kam knihovna spadá. Osobně doufám, že návštěvníci našich muzeí, galerie a také knihovny zachovají všem těmto kulturním stánkům přízeň. Zároveň chci všechny požádat o shovívavost a pochopení situace. Spadli jsme z období vysokých příjmů do velkého propadu, a to ještě nevíme, jaký bude „závěrečný účet“. Nedokážeme to vyřešit jinak, než právě úsporami na všech úrovních“, říká Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Také dotace ze statutárního města Liberec je pokrácena o 500 tisíc. Město Liberec pro letošek zrušilo i vypisování výzev v grantových programech – knihovna tam vždy žádala o příspěvek na lektorné a honoráře přednášejících. Musíme se tedy uskrovnit, což se promítne do snížené nabídky kulturních a vzdělávacích pořadů. Šetření se dotkne celého rozpočtu, mj. také nákupu knih a dalších dokumentů.

I přes tato opatření má stále knihovna svým příznivcům co nabídnout. Věříme, že brzy zmizí obavy, které možná někteří lidé z návštěvy veřejných budov mají a do knihovny opět začnou chodit ve větší míře - ať už za knihami nebo za kulturou či vzděláním. Ostatně, letos je to už 20 let od dokončení stavby liberecké knihovny a jejího předání do užívání v listopadu 2000. Věříme, že spolu se čtenáři budeme moci toto výročí – i když skromně, ale přesto – na podzim oslavit“, říká ředitelka knihovny Blanka Konvalinková.

TZ/Kateřina Šidlofová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace