Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Krajští zastupitelé dnes projednají záměr nákupu hotelu a vysílače Ještěd

25. 06. 2024 | 5:42

Zastupitelé Libereckého kraje budou dnes projednávat záměr nákupu hotelu a vysílače Ještěd, který je nyní ve vlastnictví Českých Radiokomunikací (ČRa). Před týdnem zástupci kraje a ČRa na Ještědu podepsali memorandum o porozumění. Dohodli se, že do konce letošního roku bude firma o možném prodeji této národní kulturní památky jednat výhradně s krajem.

Ještěd lk
Foto: LK

Pokud záměr zastupitelstvo odsouhlasí, podrobné materiály kraj zpracuje do srpna. O případném nákupu bude rozhodovat až nové zastupitelstvo, jež vzejde z podzimních krajských voleb.

Hotel a vysílač Ještěd slouží od roku 1973. Stavba patří k nejoriginálnějším architektonickým dílům v Česku, vyhrála i anketu o českou stavbu 20. století. Architekt Karel Hubáček získal za projekt prestižní mezinárodní Perretovu cenu. České Radiokomunikace jsou vlastníkem hotelu a vysílače od roku 2000. Od té doby desítky milionů investovaly do jeho oprav, památka ale nutně potřebuje kompletní rekonstrukci včetně infrastruktury. Náklady podle odhadu projektantů přesáhnou půl miliardy korun, zdroje na to zatím nejsou.

Hejtman kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) míní, že pokud by unikátní objekt získal kraj, bylo možné na jeho obnovu získat peníze z evropských fondů.

čtk