Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberec chce do roku 2021 navýšit počet strážníků o čtvrtinu, na stovku  

30. 05. 2019 | 19:05

Liberec chce navýšit počet strážníků v následujících dvou letech zhruba o čtvrtinu, na stovku. Vyplývá to ze strategie personálního rozvoje, kterou dnes schválilo liberecké zastupitelstvo. Podle primátora Jaroslava Zámečníka (SLK) je to jeden z kroků, jak zlepšit pocit bezpečí obyvatel. Ve strategii se počítá s navýšením počtu okrsků ze 13 na 18 nebo se stálou hlídkou strážníků ve Fügnerově ulici s terminálem MHD v dolním centru.

Policie městská LBstraznikMML
Foto: MML

Liberec má podle primátora nyní oproti jiným městům málo strážníků. "V současnosti máme na jednoho strážníka zhruba 1200 až 1300 obyvatel. Statistický průměr jiných krajských měst je kolem 850," uvedl primátor. Pro rozpočet města to bude znamenat navýšení příspěvku pro městskou policii zhruba o 20 milionů korun, na letošní rok dostala kolem 71 milionů.

Obsadit nová místa ale nebude jednoduché, městská policie má problém naplnit i současná. "Trh práce je natolik prázdný, že se nám těžko daří získávat nové," uvedl již dříve ředitel Městské policie Liberec Ladislav Krajčík. I proto liberecká městská policie letos zavedla náborový příspěvek až 100.000 korun. Tabulkově může mít aktuálně 77 strážníků, do plného stavu chybí tři lidé. Krajčík dnes na zastupitelstvu uvedl, že plného stavu by mohli dosáhnout na začátku srpna.

Loni řešili strážníci ve stotisícovém městě 15.310 přestupků. Podařilo se jim také zadržet 57 pachatelů trestných činů, 300 hledaných lidí či najít pět ukradených aut. Donucovací prostředky použili v 18 případech.

čtk