Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberec hledá po tříleté pauze kulturní počin roku, odmlku způsobila covidová pandemie

19. 11. 2023 | 13:12

Po tříleté pauze obnovil letos stotisícový Liberec soutěž o kulturní počin roku. Za několikaletou odmlkou byla omezení způsobené covidovou pandemií. ČTK o tom informovala mluvčí radnice Jana Kodymová.

liberec sloup pereximg 5766
Foto: LB

"Soutěží se opět ve třech kategoriích – kultura na území města, reprezentace města a dvorana slávy," dodala mluvčí.

V soutěži se hodnotí výkony za celý kalendářní rok, termín pro zasílání nominací proto vyprší až 5. ledna příštího roku. "Kulturním počinem může být prakticky cokoli, co má nějakou uměleckou hodnotu, přínos pro veřejnost, co je v daném roce nejpopulárnější či nejvíce navštívené a tak dále. Tady necháváme předkladatelům volné pole pro jejich úvahu," uvedl náměstek primátora pro kulturu, školství a cestovní ruch Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj).

V kategorii kultura na území města bude porota hodnotit akce, které se letos konaly v Liberci. V reprezentaci města výkony Liberečanů mimo území jejich bydliště a v pomyslné dvoraně slávy dlouhodobý přínos libereckých umělců, případně je tam možné nominovat i nějaký mimořádný jednorázový výkon.

Liberec poprvé nejlepší kulturní počiny hodnotil za rok 2016. Langr už dříve uvedl, že záměrem soutěže je podpořit kulturní dění v Liberci a zájem veřejnosti o ně. Ocenění v předchozích letech získali mladí houslisté Milan Kostelenec a Daniel Matejča, společný projekt muzea a galerie připomínající velkolepou výstavu českých Němců z roku 1906, restaurování barokního morového sloupu i komponovaný projekt k sametové revoluci 1989. Do dvorany slávy zatím vstoupilo jen Naivní divadlo Liberec, a to před čtyřmi lety na počest 70. výročí od založení.

čtk