Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberec nedostal žádnou nabídku na bývalé oční sanatorium v Machníně. Radnice chce soutěž vypsat znovu

21. 04. 2021 | 12:22

Neúspěchem skončila snaha Liberce prodat zchátralý zámeček v Machníně,v němž bylo za minulého režimu vyhlášené dětské oční sanatorium. Město požadovalo minimálně 20,2 milionu korun. Nedostalo ale ani jednu nabídku, přestože registrovalo zhruba 40 zájemců. Radnice chce soutěž vypsat znovu. ČTK o tom dnes informoval vedoucí odboru kancelář primátora Jiří Mejsnar.

machnín damTOP
Foto: Mad

"Máme v plánu ale nejprve oslovit lidi, kteří se nám ozvali se zájmem, co se jim na tom nezdálo. Zda jim to přišlo drahé nebo vadila výše kauce či zda tam byl jiný důvod," dodal Mejsnar. Kauce byla stanovená na částku 300.000 korun, podmínkou bylo zároveň předložit záměr využití areálu. Zájemci o zámeček na okraji města byli z řad velkých developerů, realitních makléřů i soukromých osob. O areál se zajímal i jeden šlechtický rod.

Bývalé oční sanatorium je situované u silnice z Chrastavy do Kryštofova údolí. Jde o slunný rovinatý areál se stromy a přístupem k řece, který je zčásti oplocený masivní historickou zdí. Je z něj výhled na zříceninu hradu Hamrštejn. Zámeček známý i pod názvem Kleinertova vila býval honosným sídlem zasazeným do udržovaného lesoparku, dnes je v dezolátním stavu a dlouhodobě do něj zatéká. Jako rodinné sídlo ho zřejmě nechal postavit roku 1882 továrník Adolf Schwab, politik a majitel textilky. Po znárodnění za minulého režimu tam bylo sanatorium, do kterého se jezdily léčit děti s očními vadami z celé země.

Město vlastnilo areál do roku 1999, kdy prodalo zámeček společně s domkem správce a strážní věží na ploše bezmála 500 metrů čtverečních a nechalo si jen okolní pozemky, zhruba tři hektary. Plán několika libereckých lékařů, kteří se zavázali k vybudování moderního sanatoria, ale zkrachoval. Zpátky získal Liberec zámeček a další budovy v roce 2019, využití pro něj nemá.

čtk