Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberec po půl století splácí dluh: Sochař Zoubek má kromě náměstí svá díla i v městské galerii

06. 09. 2019 | 11:27

V Liberci dočasně přibyla další díla sochaře Olbrama Zoubka. Sedm jeho komorních plastik a zhruba 40 reliéfů je na nové výstavě městské galerie, kde budou k vidění do 10. listopadu. Vystavená díla představují průřez Zoubkovy dvacetileté tvorby od 70. let minulého století, uvedla kurátorka Malé výstavní síně Jitka Mrázková.

zoubOdhal1MML
Foto: MML

"Splácíme tím dluh autorovi, který neměl v Liberci výstavu 50 let," Mrázková.

Před půlstoletím byl Zoubek jedním z 30 umělců, kteří se zapojili do libereckého projektu Socha a město 1969 a jejichž díla byla tehdy po celém městě. Zoubek měl na Šaldově náměstí soubor soch Chodci, kteří se zdraví. Za něj tehdy získal Cenu Matyáše Brauna.

Jako připomínka uvedeného projektu jsou nyní před libereckou radnicí Zoubkovy bronzové sochy nazvané Kúros, Klytaimnéstra, Jidáš, Ifigénie. Sochy v životní velikosti zůstanou před radnicí do léta příštího roku. Zoubkova díla nyní pomyslně obsadila i opačnou stranu náměstí, kde je městská galerie.

Zoubek patří k nejznámějším českým sochařům, zemřel před dvěma lety ve věku 91 let. Známý je veřejnosti především jako autor posmrtné masky Jana Palacha a Pomníku obětem komunismu na Petříně. Jeho díla do Liberce zapůjčil Nadační fond Kmentová Zoubek.

čtk