Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberec poplatek za svoz a likvidaci komunálního odpadu nejspíš zvyšovat nebude. Není na tom shoda v koalici

08. 11. 2023 | 16:00

Liberec roční poplatek za svoz a likvidaci komunálního odpadu na příští rok s největší pravděpodobností zvyšovat nebude, i když zvažoval jeho navýšení z 840 korun na 990 Kč. Narůst nákladů zhruba o 22 milionů korun zaplatí radnice ze svého rozpočtu, neboť na zvýšení poplatku není shoda v koalici. Vyplývá to z dnešního vyjádření primátora Jaroslava Zámečníka (Starostové pro Liberecký kraj) na dotaz ČTK.

odpadSvoz
ilustrační foto z www.komunalniekologie.cz

"Zatím jsme se v koalici pouze informovali o nákladech na odpady, které mají stoupnout z letošních 153 milionů na zhruba 175 milionů korun," řekl primátor. V této částce je podle něj očekávané zvýšení sazby DPH a kvůli inflaci i vyšší platba společnosti FCC, která má v Liberci na starost svoz a likvidaci odpadu. Firma podle primátora žádala čtrnáctiprocentní navýšení, nakonec se spokojí s devítiprocentním.

"A výběr z poplatků od občanů je v tuto chvíli kolem 75 milionů. Takže tím chci říci, že poplatky nedosahují ani na černý (netříděný) komunální odpad, který bude v příštím rokem téměř ke 100 milionům nákladově. Takže už jenom ten princip, který jsme se snažili celých pět let držet, aby si občané zaplatili černé popelnice a my zaplatíme jako město zbytek, tak to se na příští rok nepodaří," uvedl Zámečník. V návrhu rozpočtu na příští rok je podle něj navýšená částka na odpady už uvedená.

Z největších měst v Libereckém kraji ke zdražení zatím přistoupily Česká Lípa a Turnov. Česká Lípa tento poplatek obnoví po 14 letech, za svoz a likvidaci svého odpadu budou obyvatelé třetího největšího města v kraji platit 960 korun. Obyvatelé Turnova zaplatí o čtvrtinu více než letos. Základní roční poplatek za osobu radnice čtvrtého největšího města v kraji zvýší z 660 na 840 korun. Sazbu město mění po 11 letech.

čtk