Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberec pozastavil až do odvolání sekání trávy na pozemcích města kvůli suchu

04. 07. 2019 | 15:44

Liberec kvůli suchu až do odvolání pozastavil sekání trávy na městských pozemcích. ČTK o tom dnes informovala mluvčí radnice Jana Kodymová. V pátém největším městě republiky naposledy lehce pršelo před dvěma týdny, poslední vydatnější srážky byly v polovině června.

liberec tráva img 20190701 113030
Foto: MML

"Sice tropické teploty kolem 30 stupňů nyní ustoupily přívětivějším hodnotám, ale dle předpovědi počasí to nevypadá na to, že by mělo v následujících dnech začít pršet," uvedla Kodymová. Sekání trávy musel Liberec podle ní omezit i loni, to ale bylo až v srpnu. "Nyní je začátek července a trávníky schnou a žloutnou, jako by byl konec léta," řekla mluvčí radnice.

Letos se podle ní zvedla výška seče ze tří na pět centimetrů, ale ani to nestačí k tomu, aby město k přerušení sekání nemuselo přistoupit. "Půdní profil je tak vysušený, že se akorát zvyšuje prašnost a ještě více by se odhalil povrch půdy s kořínky travin, které mohou rychleji odumírat," uvedla.

Naposledy technické služby sekaly v Liberci travnaté plochy na sídlištích Gagarinova a ve Františkově, nyní měly přijít na řadu Rochlice. "Seče spustíme až na základě příznivějšího vývoje klimatických podmínek. Kosení travních porostů bude nadále probíhat pouze na plochách zařazených do III. a IV. intenzitní třídy, což jsou plochy takzvané silniční zeleně nebo plochy v extravilánu města, kde se seká teprve první kolo," dodala Kodymová. Do extravilánu patří například louky.

čtk