Liberec rozhodl, že turistická základna DDM Větrník bude opět sloužit školákům. Pro ubytování ukrajinských uprchlíků nevyhovuje

07. 12. 2022 | 14:30

AKTUALIZOVÁNO: Turistická ubytovna Liberce, která je v Oldřichově v Hájích, nejspíš přestane být od dubna příštího roku využívána k ubytování ukrajinských uprchlíků. Znovu by měla začít sloužit pro školní akce či letní tábory. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora pro kulturu, školství a cestovní ruch Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj). 

vodakupáníDeti (1)
ilustrační foto

Turistickou základnu pro děti v Oldřichově, který je vzdálený od krajského města asi deset kilometrů, má ve správě liberecký Dům dětí a mládeže Větrník. Ukrajinští uprchlíci tam nacházejí dočasný azyl od jara, aktuálně jich tam je podle Langra skoro 30. "Ta ubytovna není uzpůsobena tomu, aby tam dlouhodobě pobývali lidé. Nejsou tam v podstatě žádné kuchyňské prostory, jen dvě velmi malé kuchyňky, a pak samozřejmě dochází k tomu, že si obyvatelé nosí vlastní vařiče na pokoje," řekl Langr.

Podle něj tak na ubytovně nejsou schopni dlouhodobě garantovat základní bezpečnostní opatření v požární ochraně. "A rizika požáru a poškození zdraví ubytovaných jsou opravdu velká. A souběžně bychom rádi ubytovnu od dubna znovu uvedli do běžného provozu pro školy v přírodě, harmonizační dny a následně i letní tábory. To je něco, co našim školám hodně chybí," dodal náměstek.

Od dubna příštího roku ale začne tato ubytovna pro školní pobyty sloužit podle něj jen v případě, že nepřijde další uprchlická vlna. "Pokud situace zhoustne a migrační vlna zintenzivní, tak samozřejmě ji nadále ponecháme v tom portfoliu ubytovacích prostor," řekl Langr.

Liberecký kraj má aktuálně pro případnou další vlnu uprchlíků před válkou na Ukrajině k dispozici zhruba 1170 volných lůžek, je to kolem 15 procent nasmlouvaných kapacit. Kraj má uzavřené smlouvy s 412 ubytovateli, kteří disponují bezmála 7580 lůžky. Liberec pro ubytování uprchlíků podle Langra nepřímo poskytuje ještě bývalý domov mládeže v Zeyerově ulici, který má od města dlouhodobě pronajatý Liberecký kraj.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace