Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberec se zatím nepřipojil ke spolupráci při přípravě protipovodňových opatření

25. 06. 2021 | 12:22

Liberec se zatím nepřipojil ke spolupráci při přípravě protipovodňových opatření na Lužické Nise. Proti navržené podobě byla na včerejším jednání zastupitelů zejména opoziční Změna pro Liberec, která by chtěla, aby bylo více peněz vyčleněno na podporu zadržování vody v krajině, tedy na její politickou agendu.

TuneJermanice
Příklad zadržování vody v krajině. Tůni si za domem může vyhloubit každý. A zadarmo.

Na přípravě protipovodňových opatření by měly na základě memoranda spolupracovat Liberecký kraj a Povodí Labe s Chrastavou, Hrádkem nad Nisou, Bílým Kostelem nad Nisou, Chotyní, Kryštofovým Údolím a Libercem. Obyvatele těchto šesti měst a obcí by měly ochránit před stoletou vodou projekty za 1,5 miliardy korun.

Memorandem o spolupráci se zastupitelé Liberce zabývali ve čtvrtek, výtky měla nejen opozice, ale i někteří zástupci koalice z ANO. Proto se o přijetí memoranda ani nehlasovalo. Na program jednání by se mělo znovu dostat na začátku září. "Rozhodli jsme se, že pro větší informovanost zastupitelů uspořádáme ještě před tím odborný seminář, na kterém neodborné dotazy budou odborně zodpovězeny," řekl dnes ČTK náměstek primátora Liberce Jiří Šolc (Starostové pro Liberecký kraj).

Koordinátorem přípravy protipovodňových opatření na Nise by měl být Liberecký kraj, který za finančního přispění měst a obcí zajistí studii proveditelnosti, dokumentaci k územnímu rozhodnutí i posouzení vlivů na životní prostředí. Státní podnik Povodí Labe zajistí koordinaci zpracování celkového posouzení vlivu navrhovaných opatření na odtokové poměry v hraničním profilu.

Oblast Lužické Nisy byla jednou z těch, kde v roce 2010 napáchaly bleskové povodně největší škody. Velká voda si tehdy v kraji vyžádala pět lidských životů, 130 lidí se zranilo a 2000 jich voda vyhnala z domovů. Vrtulníky policie, armády a záchranné služby ze zaplavených domů zachraňovaly 160 lidí. Povodeň zasáhla polovinu kraje a zůstaly po ní škody za 8,2 miliardy korun, z toho na krajských silnicích za více než dvě miliardy.

čtk, aro