Liberec si pořídí na měření rychlosti aut deset informativních radarů za milion korun

18. 09. 2023 | 14:02

Liberec se chystá koupit kromě takzvaně represivních radarů, které umožňují pokutovat řidiče překračující povolenou rychlost, i deset informativních zařízení. Vydá za ně zhruba milion korun. Primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj) novinářům řekl, že na problematická místa ve městě je chtějí dát od začátku příštího roku. Zakázku na nákup informativních radarů bude město teprve vyhlašovat.

liberec klasterniLiberec2 menší
Foto: Artur Irma

"Všichni už vědí, že připravujeme zhruba dva roky umístění úsekových a bodových měření. Ale kromě toho, protože cílem není pokutovat lidi, ale zajistit bezpečnost, tak chceme souběžně paralelně k tomu umísťovat i informativní radary, protože i ony zajistí to, co občané potřebují," řekl primátor.

Radnice vychází z dobré zkušenosti z Hejnické ulice v Krásné Studánce, kde povolenou rychlost ještě před dvěma lety překračovalo až 90 procent řidičů. "Ale po umístění informativních radarů se situace otočila a 90 procent lidí začalo dodržovat rychlost," uvedl Zámečník.

Město podle něj zatím definitivně nerozhodlo o místech, kam informativní radary umístí. Některé ulice už má ale město i ve spolupráci s osadními výbory vytipované. "Jde například o ulice Zahradní, Žitavská, Partyzánská, Puškinova, Kateřinská, Americká, ulice Antonína Cihláře," dodal primátor.

Také represivní systém s vybíráním pokut chce radnice spustit na začátku příštího roku. Prvním místem s restriktivním měřením bude v Liberci ulice Dubice, kde podle dřívějších měření nedodržují povolenou rychlost zhruba tři čtvrtiny řidičů. Silnice je výpadovkou směrem na Ještěd, jde o rovný úsek v kopci.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace