Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberec si sérií akcí připomene děkana Kopsche. Byl nejvýznačnější osobností města v období baroka

13. 03. 2025 | 14:36

Liberec si letos sérií akcí připomene děkana Antona Ignáce Kopsche, od jehož smrti dnes uplynulo 250 let. Patřil mezi nejvýznačnější osobnosti města v období baroka. Na jeho počest se budou konat interaktivní prohlídky kostela Nalezení sv. Kříže, koncerty, pěší pouť na Ještěd, výstava i přednášky.

KostelNalezenísvKřížeKudyzNudy
Kostel Nalezení sv. Kříže v Liberci. Foto z www.kudyznudy.cz

ČTK o tom informoval Jiří Bartoloměj Sturz, koordinátor projektu nazvaného Liberecký rok děkana Antona Ignáce Kopsche.

Kopsch zemřel 13. března 1775 ve věku 80 let. "Tento muž robustní postavy a autoritativního vzezření nebyl jen jedním z řady římskokatolických duchovních, ale proslul jako vynikající kazatel, stavebník, organizátor a mecenáš. Jím organizovaná církevní procesí proměnila Liberec své doby v místo setkávání tisíců osob z širokého regionu, současného trojzemí," uvedl Sturz.

Kopsch se také zasloužil o rozsáhlou přestavbu libereckého kostela Nalezení sv. Kříže, který podle Sturze náleží mezi nejvýznamnější barokní památky v Česku. "A to také tím, že se ve speciální místnosti nad sakristií kostela dosud dochovala unikátní a nesmírně vzácná barokní knihovna založená rovněž děkanem Kopschem v roce 1759," dodal.

K uctění děkana bude dnes večer v kostele Nalezení sv. Kříže zádušní mše a o jeho přínosu pro Liberec bude Sturz mluvit v pátek večer v krajské knihovně. Půjde o první z řady přednášek spojených s Kopschovým dílem a životem, které se budou v knihovně konat na jaře a na podzim.

Zejména pro školy jsou určené interaktivní prohlídky kostela Nalezení sv. Kříže, jež budou po celý rok. Žáci se při nich setkají s libereckými osobnostmi barokních časů, které ztvární členové libereckého Šaldova divadla. "Nebo si též vyzkouší dobové oděvy, seznámí se s fungováním varhan a obecně s uměním doby baroka," dodal Sturz.

Organizátoři projektu chystají i koncerty, které budou také v tomto kostele či v knihovně nebo Paláci Liebieg, a na polovinu června plánují pěší pouť na Ještěd s komentovanými výhledy na barokní památky. Výstava spojená s Kopschem bude v knihovně v září a budou na ní i některé dosud nevystavené artefakty. "Například obrazy libereckého procesí ze 40. let 18. století, kdy jeden obsahuje vůbec nejstarší vyobrazení Ještědu, nebo restaurovaný obraz samotného děkana Kopsche, či některé barokní tisky z Kopschovy knihovny," dodal Sturz.

čtk