Liberec začne každoročně udělovat ocenění za mimořádné činy, vhodné kandidáty získá od veřejnosti
Liberec začne každoročně udělovat obyvatelům města ocenění za mimořádné činy. Poprvé to bude za letošní rok v pěti kategoriích. Podle primátora Jaroslava Zámečníka (Starostové pro Liberecký kraj) budou vhodné kandidáty vybírat z návrhů, které získají od veřejnosti. Tipy mohou lidé posílat do konce kalendářního roku. "Nominace pak vyhodnotíme, do jaké míry jsou vhodné, a vybereme," řekl primátor ČTK.
Liberec obdobným způsobem oceňuje od roku 2017 nejlepší kulturní počiny za uplynulý rok. Zatímco kulturní anketu město vytvořilo na podporu kulturního dění v Liberci, u ankety nazvané Uznání primátora je cílem ocenit obyvatele města, kteří svým činem získali respekt a uznání široké veřejnosti. Pro první ročník město vypsalo pět kategorií. Zaměřené jsou na vzdělávání a vědu, na ekologii, na životní styl, na sociální oblast a společenský život a také na veřejný prostor, kam patří třeba architektura či péče o město.
Podle primátora by mělo jít o třetí stupeň, kterým radnice oceňuje své obyvatele. Nejvyšším je čestné občanství, které od roku 1853 až dosud získalo 45 lidí. Posledním byl před dvěma lety dirigent František Babický. Druhým oceněním významově je medaile města, která se v Liberci uděluje od roku 1996. Dosud jí získalo 25 lidí a z nich naposledy loni bývalé ředitelky krajské knihovny Věra Vohlídalová a Dagmar Helšusová, bývalá ředitelka Oblastní galerie Hana Seifertová, dirigent Boris Joneš, bývalý ředitel Naivního divadla Stanislav Doubrava a současný ředitel Botanické zahrady Miloslav Studnička.
čtk