Liberec zvažuje, zda obnoví noční spoje MHD od začátku příštího roku. Všechny linky by ale obsluhovaly autobusy

17. 10. 2021 | 17:27

Liberec zvažuje, zda obnoví od začátku příštího roku noční spoje MHD . Město je zrušilo loni v březnu v souvislosti s opatřeními proti šíření koronavirové pandemie. I po uvolnění restrikcí je ale až dosud odmítalo obnovit, zdůvodňovalo to nízkým zájmem o noční přepravu a vysokými náklady.

busSolarisFBLiberecOK
archivní foto

Poslední spoje nyní z terminálu MHD ve stotisícovém Liberci vyjíždějí ve 23:10, což kritizuje opozice. Primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj) dnes ČTK řekl, že městský dopravní podnik (DPMLJ) nyní připravuje nový návrh nočních linek, který bude ekonomicky přijatelný.

Co bude pro vedení města ekonomicky přijatelné, ale Zámečník zatím neví. "Nedokážu říci, musíme se dohodnout v koalici. Osobně si ale nedokážu představit, že bychom od ledna 2022 byli bez nočních spojů. Kolegové znají můj názor a doufám, že se přidají," řekl primátor.

Zámečník si od dopravního podniku nechal nejprve spočítat, kolik by stálo obnovení nočních linek v podobě jako v době předcovidové. To by podle primátora vycházelo zhruba na tři miliony korun. V novém zadání pro noční spoje se proto podle něj počítá jen s využitím autobusů. "Tramvaje jsou sice velkoobjemové vozy, ale zase příliš drahé. Kilometr vychází asi na 120 korun, u autobusů asi na 70 korun," dodal.

Podle primátora chtějí noční spoje navázat na meziměstské linky. Třeba poslední autobusy z Prahy přijíždějí do Liberce 15 až dvacet minut po půlnoci. "Takže by bylo dobré, aby existovala návaznost," dodal Zámečník.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace