Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberec zvažuje zjednosměrnění ulic pro dopravu u Šaldova náměstí

21. 07. 2019 | 8:02

Liberec zvažuje, že v centru města zjednosměrní některé ulice u frekventované křižovatky na Šaldově náměstí. Podle primátora Jaroslava Zámečníka (SLK) totiž hrozí, že po postavení parkovacího domu v areálu nemocnice nastane dopravní kolaps.

TvLKzima4
Ilustrační foto, Artur Irma

Přes Šaldovo náměstí v horním centru krajského města jezdí auta do šesti různých směrů, vede přes něj i tramvajová trať. Denně komplikovanou křižovatkou projede v průměru 30.000 aut. "Podle dopravního specialisty může dojít v dalších letech k nárůstu v některých dnech až na 50.000 aut," uvedl Zámečník.

Další zátěží bude parkovací dům, který se nemocnice chystá postavit. Bude větší, než radnice čekala. "Původně byl plánován do 250 míst, ale podle posledního vyjádření má být kapacita 338 parkovacích stání, což samozřejmě zvyšuje dopravní zatížení komunikací Jablonecká a okolí," uvedl primátor. Jablonecká je jednou z ulic, která vede na Šaldovo náměstí.

Možným řešením je právě zjednosměrnění ulic. Pomyslně by tak vznikl okruh zhruba s kilometrovým obvodem, který by zahrnoval ulice Jablonecká, Komenského, Boženy Němcové, 8. března a Palachova. Začínal a končil by na Šaldově náměstí. Podle primátora ale budou prověřovat více variant. Radnice už pověřila odbornou firmu, aby připravila koncept možných úprav. "Na konci roku bychom měli vědět, jak by doprava měla být uzpůsobena," dodal Zámečník.

Parkovací dům by měl částečně vyřešit problém liberecké nemocnice s parkováním. Jeho vybudování je navíc podmínkou pro výstavbu nového pavilonu urgentní péče za 1,9 miliardy korun. Bez parkovacího domu by nemocnice nedostala stavební povolení. Stavět se začne nejdřív na přelomu letošního a příštího roku, hotovo by mělo být do roku 2022.

čtk