Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberecká galerie představuje všestranného umělce Josefa Váchala jako fotografa

12. 10. 2019 | 9:51

Liberecká galerie představuje všestranného umělce Josefa Váchala, který zemřel před 50 lety, jako fotografa. Jde teprve o druhou takovou výstavu jeho fotografického díla, před tím byla pouze v roce 1984 v Moravské galerii v Brně. ČTK o tom informoval ředitel galerie Jan Randáček.

Váchal byl jeden z nejpozoruhodnějších českých umělců první poloviny 20. století. Byl malířem, grafikem, kreslířem, ilustrátorem, řezbářem, typografem, spisovatelem, vynálezcem nových grafických postupů i vášnivým turistou. Bývá často spojován s Litomyšlí, kde vyzdobil pro svého přítele Josefa Portmona jeho domek. Jako vyučený knihař získal první fotografický přístroj v roce 1905, v roce 1914 si pořídil deskový přístroj. "Od 20. let graficky přepisoval vlastní fotografie, od 30. let fotografie z cest začaly stále častěji nahrazovat kresbu a spojovaly se s textovými záznamy," uvedl Randáček.

Váchal často spolupracoval s profesionálními ateliéry a ve vlastní práci využíval později i fotografické práce dalších autorů. "Pozitivy ani později nezvětšoval, ale zpracovával výhradně formou kontaktů. Osobitým způsobem zasahoval do negativu, vytvářel manipulovanou fotografii a experimentoval zvláště v případě vlastních portrétů," dodal ředitel galerie.Josef Váchal, NeprachovMiloš Šejn, z jehož archivu snímky vystavené v Liberci pocházejí, se domnívá, že ve Váchalově díle vystupuje fotografie jako jeden z mnoha vyjadřovacích prostředků. Jako součást často rozporného, ale sugestivně působícího expresivního celku. "Nelze ji tedy pojímat zcela samostatně, má-li být postižen její význam, proto i liberecká výstava připomíná mezioborovost Váchalova díla několika grafickými pracemi, pro něž byly fotografie předlohou," uvedl Šejn.Josef Váchal, Pes dvojexpoziceVýstava Váchalových fotografií potrvá v Liberci do 24. listopadu. V galerii začala tento týden ještě jedna výstava, a to obrazů Markéty Zlesákové. Všechny mají společné téma a tím je pohled z okna.

čtk