Liberecká potravinová banka rozdělila letos už přes 154 tun zboží,  je to o 16 procent víc než za celý loňský rok

21. 11. 2020 | 14:04

Liberecká potravinová banka rozdělila do konce října letošního roku potřebným 154 tun potravin. Je to zhruba o 16 procent víc než za celý loňský rok. Před zahájením dnešní potravinové sbírky byly liberecké sklady téměř prázdné. Chyběly hlavně trvanlivé potraviny, masové konzervy, zeleninové konzervy, olej, mléko, těstoviny, rýže, tedy suroviny, z nichž doma lidé uvaří, řekl ČTK ředitel banky Josef Vlček. V celém kraji se do sbírky zapojila stovka dobrovolníků nejen v prodejnách, ale také přímo ve skladu.

potravinová banka 1 TvLKpotravinovabanka1
Foto: Artur Irma

Potravinová banka v Liberci funguje od poloviny roku 2013, a byla čtvrtou, která v zemi vznikla. Velkou část potravin letos podle Vlčka tvořily potraviny čerstvé, připravené původně třeba pro školy či restaurace, které musely zůstat zavřené. Potřeba pomoci podle něj letos kvůli koronaviru výrazně vzrostla. Řada lidí přišla v souvislosti s pandemií o příjmy. "Když si vezmu průměrný týden loňského roku, tak jsme připravovali tak pět balíčků týdně, teď je to pět až šest balíčků denně. Ten nárůst je opravdu velký," řekl Vlček.

Ředitel liberecké banky věří, že se díky sbírce podaří sklady v bývalé poště na sídlišti Dobiášova znovu naplnit. Lidé dnes mohli pomoci darováním jídla a drogistického zboží ve více než 600 obchodech po celé zemi, v Libereckém kraji je dobrovolníci přebírali na 30 místech. Ti, kdo se chtěli vyhnout shonu v obchodech a stání ve frontách mají možnost pomoci prostřednictvím e-shopů Rohlik.cz a iTesco, kde si mohou vybrat z několika balíčků v různé hodnotě. Sbírka tam navíc není omezena pouze na dnešní den, ale bude pokračovat až do prosince.

Také liberecké potravinové bance je možné pomoci i mimo dnešní potravinovou sbírku. "V letošním roce i díky tomu, že situace byla často zmiňovaná v médiích, se nám poprvé, co banka existuje, objevili i soukromí dárci z řad obyvatelstva. Zavolali, že chtějí pomoci a nakoupili po dohodě s námi, co jsme nejvíc potřebovali. Přivezli i třeba nákup za víc než tisíc korun, což bylo velmi milé," řekl Vlček. Doporučuje, aby případní dárci nejprve zavolali a domluvili se. Kontakty najdou na stránkách liberecké potravinové banky.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace