Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberecká průmyslovka se v rámci oboru Informační technologie zaměří na kybernetickou bezpečnost

09. 02. 2021 | 16:35

Na kybernetickou bezpečnost se chce v rámci oboru Informační technologie zaměřit Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická v Liberci. Výuku tohoto oboru navíc rozšíří, letos na podzim chce otevřít už dva první ročníky, zatím měla vždy jen jeden. Bude to ale na úkor technického lycea, které už škola po 18 letech neotevře, přestože tam byl pravidelně dvojnásobný zájem uchazečů. Je to z kapacitních důvodů, řekl dnes novinářům ředitel školy Jaroslav Semerád.

skolaliberec1
Foto: Artur Irma

Se začleněním kyberbezpečnosti do všech úrovní vzdělávání počítá i národní strategie. V souvislosti s koronavirovou pandemií, kdy děti tráví on-line stále víc času, toto téma výrazně nabylo na významu. "S ohledem na to, jak roste nebezpečí zneužití různých dat, je zavádění výuky kybernetické bezpečnosti na středních školách nezbytné. Pokud to bude v našich silách, tak pomůžeme se zavedením výuky nebo se sdílením našich zkušeností pro vyučující," uvedl Zdeněk Plíva, děkan liberecké fakulty mechatroniky, která s průmyslovou školou na projektu spolupracuje.Foto: Artur IrmaZavádění výuky kybernetické bezpečnosti je podle náměstka hejtmana pro školství Dana Ramzera (ODS) na samotných ředitelích škol. "My ale uděláme všechno pro to, abychom je podpořili," řekl. Kraj podle něj připravuje s Agenturou regionálního rozvoje projekt takzvaného Junior centra zaměřeného na vzdělávání v oblasti kybernetické bezpečnosti a informačních a komunikačních technologií. "Máme v kraji tři školy v Liberci, Jablonci a České Lípě, kde by mohlo vzniknout, chceme, aby se o něj utkaly," řekl Ramzer. Na projekt může kraj žádat dotace z evropských fondů.Foto: Artur IrmaStřední průmyslová škola strojní a elektrotechnická v Liberci už díky podobnému projektu vybudovala centrum odborného vzdělávání zaměřené na robotiku a automatizaci. Junior centrum by ho podle Semeráda doplnilo, proto o něj má škola zájem. Škola patří k nejstarším průmyslovkám zemi, letos slaví 145 let svého založení. Aktuálně má 740 studentů, 210 jich přijme do prvních ročníků. Zájem o studium podle ředitele každoročně výrazně převyšuje možnosti školy. Velká část absolventů pokračuje ve studiu na Technické univerzitě v Liberci, s níž úzce spolupracuje.

čtk