Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberecká škola Na Výběžku zahájila výuku v azylu, rodiče měli omezený přístup

01. 09. 2020 | 10:33

Jinam než obvykle zamířily dnes děti na zahájení školního roku z liberecké základní školy Na Výběžku. Jejich škola se modernizuje za 40 milionů korun a v azylu se budou učit minimálně osm měsíců. Docházet bude 213 školáků do bývalé univerzitní ubytovny ve Vesci.

školaTablet1
archivní ilustrační foto

Jiné to dnes bylo i pro jejich rodiče, dovnitř mohli jen s prvňáky. V dalších dnech budou moci rodiče do školy vstupovat jen v nezbytných případech, řekla dnes ČTK ředitelka školy Jarmila Plachá.

"Je to nejen z důvodů zvýšených nároků na ochranu zdraví, ale ani majitel objektu, což je technická univerzita, nechce, aby po budově chodily cizí osoby," uvedla ředitelka. Škola Na Výběžku ale není jediná, kde je v rámci zvýšených hygienických nároků rodičům omezen přístup. Třeba do liberecké ZŠ nám. Míru mohli dnes přijít s prvňákem jen dva dospělí. Šerpování dětí z první třídy a předávání dárků navíc nebylo klasicky ve třídách, ale ve vyzdobené jídelně. "Je v ní větší prostor než ve třídě," uvedla ředitelka školy Pavlína Kubrová. V minulých letech bývalo zvykem, že rodiče mohli prvňáky doprovázet do tříd i v dalších dnech, to letos nepůjde. "První týden mají rodiče povolený vstup do šaten, pak už vůbec," dodala Kubrová.

V základních školách v Libereckém kraji by se letos mělo vzdělávat zhruba 4560 prvňáků. Do 484 mateřských, základních a středních škol bude chodit přes 72.000 dětí a studentů. Později než ostatní ale nastoupí děti do základní školy ve Frýdlantu. Koronavirem se tam nakazil jeden ze zaměstnanců, s nímž byla většina pedagogického sboru v kontaktu. Výuka pro 925 dětí tak začne zřejmě 9. září.

Ředitelka ZŠ Na Výběžku míní, že nelze vytvořit oddělené skupiny učitelů tak, aby se nepotkávali a nehrozilo, že by se v případě nákazy jednoho z nich musela uzavřít celá škola. "Jak jsme malá škola, tak jsme propojení, a spousta vyučujících z druhého stupně má vyučovací povinnosti či jiné aktivity i na prvním stupni," uvedla Plachá. Vytvořit oddělené skupiny učitelů nelze ani podle názoru ředitelky ZŠ nám. Míru. "Prostorově ani organizačně to je nemyslitelné," uvedla Kubrová.

Ve školách budou ale platit přísnější hygienická pravidla, i když děti roušky mít nemusí. "Víceméně kopírujeme provoz, který tady byl na jaře, kdy chodily patnáctičlenné skupiny," uvedla Kubrová. Kroužky i družina budou podle ní v obvyklém režimu a nebude možné zajistit, aby pro každou třídu fungovaly zvlášť. Rodiče o tom informovala. "Záleží na nich, zda dítě přihlásí," dodala ředitelka ZŠ nám. Míru.

čtk