Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberecká univerzita dnes umožnila zájemcům nahlédnout pod pokličku AI

15. 10. 2024 | 17:02

V rámci Dnů AI mohli dnes zájemci na Technické univerzitě v Liberci "nahlédnout pod pokličku" umělé inteligenci. Fakulta mechatroniky a mezioborových studií připravila workshop Jak naučit počítač prohledávat dokumenty a rozumět jejich obsahu. Určený nebyl pro laické uživatele umělé inteligence, ale pro středoškoláky a dospělé, kteří se věnují programování a zajímá je, jak AI při vyhledávání funguje, řekla za organizátory ČTK proděkanka Jana Vitvarová.

tul ai fb ai 448534010 444629385091606 1113982830394312387 n
Foto: Facebook Dny AI

Fakulta mechatroniky se podle Vitvarové věnuje od svého založení strojovému učení, které umělá inteligence využívá. Na toto téma bude zaměřená přednáška určená široké veřejnosti. "Ukážeme, kde to začalo, jak se to vyvíjelo a kam to směřuje," doplnila. Další přednáška se podle proděkanky bude věnovat spojení umění a umělé inteligence. Připravené jsou ale také praktické workshopy zaměřené třeba na to, jak využít AI k přepsání a otitulkování videa.

Dny AI pořádá Česká národní AI platforma (CNAIP) a uskuteční se ve více než 20 městech po celé zemi. Liberecká univerzita cílí v rámci programu na studenty, odborníky nebo podnikatele, ale také na širokou veřejnost včetně rodin s dětmi. Do programu se vedle fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií zapojila i univerzitní knihovna, fakulta umění a architektury nebo ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace. Připravena je desítka workshopů a dalších akcí.

Umělé inteligenci se na liberecké univerzitě věnují zhruba 30 let. "Náš tým vznikl na základě laboratoře počítačového zpracování řeči, kterou založil pan profesor Jan Nouza. Samozřejmě nejsme, a ani na žádné univerzitě už nikdo dneska není schopný natrénovat tak obecný model jako je třeba ChatGPT, my jsme ale schopní trénovat svoje vlastní modely, které jsou plně konkurenceschopné," řekl vedoucí laboratoře umělé inteligence Petr Červa. Takové menší modely jsou podle něj využitelné třeba tam, kde není možné nebo bezpečné připojit se na internet.

čtk