Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberecká univerzita zastavila kvůli koronaviru výměnu s Čínou, škola tam aktuálně nemá žádného studenta ani zaměstnance

04. 02. 2020 | 16:03

Technická univerzita v Liberci zastavila pro nadcházející semestr v obavě z šíření koronaviru výměnu s Čínou a rizikovými oblastmi Asie. Rektor Miroslav Brzezina se dohodl s děkany fakult, že studenti ani zaměstnanci fakult nebudou do rizikových oblastí vyjíždět, ani odtud škola žádné nepřijme. Aktuálně v Číně škola nemá žádného studenta ani zaměstnance, řekl dnes ČTK její mluvčí Radek Pirkl.

TULakademici
ilustrační foto: Mad

Koronavirem se už nakazilo přes 20.600 lidí, převážně v Číně, kde zemřelo 426 lidí, jedna oběť zemřela na Filipínách.

Liberecká univerzita s Číňany dlouhodobě spolupracuje, zejména její textilní fakulta. V Liberci nyní studuje také šest mladých Číňanů. Z nákazy ale škola v jejich případě obavy nemá. "Studovali v Liberci už v předchozím semestru, někteří z nich jsou tu už několik let. Všichni studují doktorské studium na fakultě textilní. V inkriminované době šíření koronaviru zůstali zde v republice, neletěli domů ani v době českých Vánoc, ani na nedávné oslavy čínského nového roku," řekl Pirkl.

Technická univerzita má podle Pirkla smlouvy o spolupráci se třemi čínskými školami a pěti tchaj-wanskými vysokými školami. Velký zájem má Čína zejména o textilní fakultu a její výzkum a vývoj. V současné době spolupracují vědci z obou zemí na dvou projektech. "Výzkumné činnosti ale probíhají 'na dálku' prostřednictvím e-mailu. Výjezdy a příjezdy fakulta u obou projektů pozastavila," řekl mluvčí univerzity.

Liberečtí vědci spolupracují s čínskými kolegy na vědecko-výzkumném projektu podporovaném ministerstvem školství prostřednictvím programu Mobility. "Je zaměřený na využití mikro- a nanovlákennných struktur ve filtraci vzduchu," doplnil Pirkl. Ve druhém případě jde o projekt Technologické agentury ČR zaměřený na vývoj v oblasti smarttextilií. "I v tomto projektu pracují zúčastněné týmy spíše na dálku a mobility našich vědců odsud do Číny i z Číny sem byly pozastaveny," dodal.

čtk