Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberecká zoo přišla o Mano, samici lachtana hřivnatého. Uhynula nečekaně ve věku šestnácti let

19. 03. 2024 | 14:29

AKTUALIZOVÁNO: V liberecké zoo v pondělí nečekaně uhynula šestnáctiletá samice lachtana hřivnatého Mano. Příčinu zatím zoologové neznají. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí zoo Barbara Tesařová.

lachtan hřivnatý Mano
Mano, foto: ZOO Liberec

"Mano nevykazovala žádné známky nemoci a zdravotních potíží. Ani následná pitva žádnou jednoznačnou příčinu neprokázala, a tak zahrada čeká na podrobné laboratorní výsledky, které pomohou její náhlý úhyn objasnit," uvedla Tesařová. Stáří 16 let je ale podle ní u tohoto druhu průměrným věkem dožití.

Mano přišla na svět v Liberci v roce 2008 a strávila zde celý život. Potomek po ní nezůstal žádný. Matkou byla pouze jednou, v roce 2015 měla samičku Amalii, která ale uhynula zhruba o čtyři roky později na oběhové selhání.

Liberecká zahrada chová lachtany hřivnaté od roku 1975 a zdejší expozicí za tu dobu už prošlo přes 20 jedinců. Po úhynu samice má ale už jen jediného, patnáctiletého samce Huga, a vzhledem ke zpřísňujícím se podmínkám pro chov lachtanů bude pro ni obtížné získat k němu novou samici.

Lachtani hřívnatí ve volné přírodě žijí na pobřeží Jižní Ameriky, kde vyhledávají vody s písečným plážemi. Patří mezi šelmy a živí se planktonem, měkkýši, rybami, sépiemi nebo chobotnicemi. V zajetí sežerou denně sedm až deset kilogramů ryb. Své jméno získal tento druh lachtana podle prodloužené srsti na krku, která vytváří dojem hřívy. Samec dorůstá velikosti až 2,5 metru a váhy 250 kilogramů. Samice je menší a dosahuje hmotností okolo 140 kilogramů.

čtk