Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberecké divadlo dnes v premiéře uvede romantickou hudební komedii o vzniku své budovy a připomene i některé slavné postavy

20. 10. 2023 | 5:00

Liberecké Šaldovo divadlo uvede romantickou hudební komedii s živým orchestrem o vzniku své budovy před 140 lety a připomene i některé slavné postavy z té doby. Inscenace Liebeřeč bude mít premiéru v pátek. Jejími tvůrci jsou autor Šumných měst i libereckého muzikálu SIALská trojčata Radovan Lipus a dramaturgyně divadla Lenka Chválová.

libereč divadlorijen11
Foto: Artur Irma

"Vytvořili jsme takovou romantickou komedii a historickou mystifikaci o vzniku této budovy," řekla Chválová.

Foto: Artur IrmaJednu z linek příběhu tvoří hledání odpovědi na to, proč tehdy devatenáctiletý Gustav Klimt nazval Triumfem lásky oponu, kterou namaloval pro liberecké divadlo. "Takže jsme si tu oponu prohlíželi a všimli jsme si, že se tam opakuje dívčí tvář. A to vedlo k tomu, že vznikl záměr hledat příběh Klimtovy múzy. Jak se vlastně stalo, že to celé vzniklo? Bavila nás představa: za vším hledej ženu. Že najdeme tu múzu, která na oponě je a vystopujeme, jak se k ní Klimt dostal," dodala Chválová.

Foto: Artur IrmaVýstavba divadla v letech 1881 až 1883 lety byla podle tvůrců hry impulsem k pozdější proměně horního centra města do podoby, kterou má dnes. Tehdy tam stála jen stará radnice, do níž zatékalo, a na místě divadla bylo smetiště. Ani výstavba divadla podle návrhu vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera nebyla bez problémů, což částečně poodkrývá i divadelní hra. "Nebylo to snadné. Ale to, že to divadlo tady stojí, tak Liberec zařadilo do prestižního klubu majitelů divadel od Fellnera a Helmera. Je to jako kdyby se zařadilo do klubu filmových festivalů kategorie A nebo majitelů mercedesu, prostě toho nejdražšího. Liberec si v té době objednal a nechal postavit to nejlepší možné, co existovalo," uvedl Lipus.

Foto: Artur IrmaV roli již slavného Gustava Klimta se na jevišti představí Václav Helšus a jeho mladší alter ego a začínajícího umělce ztvární Ondřej Kolín. V rolích architektů Fellnera a Helmera budou hrát Tomáš Váhala a Martin Stránský, barona von Liebiega ztvární Martin Polách a posledního hraběte Clam - Gallase nový člen liberecké činohry Daniel Toman. Tajemnou Klimtovu múzu bude hrát Eva Goldmannová a Markéta Tallerová ztvární zapomenutou hereckou hvězdu libereckého divadla Marianne Austerlitzovou. "Byla to herečka, která 30 let v tomto domě hrála a byla velice slavná. Ale protože byla židovského původu, tak se začátkem druhé světové války zmizela a nikdo neví, kde skončila," dodala Chválová.

čtk