Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberecké univerzitě se stále nedaří zbavit legionelly na vysokoškolských kolejích

16. 01. 2025 | 14:37

Technické univerzitě v Liberci se stále nedaří zbavit legionelly na univerzitních kolejích, s přemnoženou nebezpečnou bakterií v teplé vodě bojuje škola od konce listopadu. Hledá řešení, zatím nepomohla chemie, zvýšení teploty vody ani roztočení všech kohoutků koncem prosince.

kolejeTUL
ilustrační foto

Výsledky odběrů vody ze 6. ledna ukázaly, že bakterie je stále nadlimitní množství, zákaz koupání proto dál platí na třech ze šesti bloků v areálu Harcov, řekl dnes na dotaz ČTK mluvčí univerzity Radek Pirkl.

"Ubytované jsme o tom informovali už 10. ledna, kdy jsme už znali předběžné výsledky laboratorních testů. Výsledky na blocích D, E a F jsou k dnešnímu dni zcela v pořádku. Nadále kontinuálně dodáváme do systému rozvodů teplé vody chemickou dezinfekci a průběžně také kontrolujeme stav a funkčnost všech dezinfekčních zařízení, a to ve spolupráci s dodavatelem dezinfekce. Pracovníci kolejí také denně kontrolují oběh teplé užitkové vody včetně teploty na vstupu a na výstupu. Voda je ohřátá na 65 stupňů, v nočních hodinách zvyšujeme teplotu na 70 stupňů," doplnil Pirkl.

Zákaz sprchování se týká bloků A, B a C, kde je podle Pirkla ubytováno kolem 1200 studentů a studentek, vzhledem ke zkouškovému období jsou ale koleje v těchto dnech obsazené výrazně méně. Ubytovaným z postižených bloků snížila škola až do vyřešení problému kolejné o 40 korun, tedy zhruba o třetinu. "Další odběry vzorků vody plánujeme na pondělí 20. ledna, výsledky budou tedy 30. ledna," dodal mluvčí univerzity.

Problém s přemnoženou legionellou se na kolejích opakovaně vrací, sprchování bylo na části kolejí zakázáno například i v letech 2016, 2018 nebo předloni v dubnu. Univerzita teď proto podle mluvčího hledá firmu, která by zrevidovala celý systém rozvodů teplé užitkové vody a detekovala ramena s nízkým odběrem vody a malou, případně nulovou cirkulací, ve kterých se může legionella množit. "Tato ramena odpojíme, na odpojená místa pak nainstalujeme průtokové ohřívače a bojlery, které centrální systém rozvodu teplé vody nahradí," popsal plánované řešení Pirkl.

"Bakterie legionelly je schopna při použití vody ke sprchování, konkrétně při vdechování kontaminovaného aerosolu teplé vody, vyvolat u osob se sníženou imunitou akutní onemocnění dýchacího ústrojí - pontiackou horečku, legionelózu," uvedla již dříve mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová. Běžné ostatní užívání teplé vody hygienici nezakázali, ke sprchování ale musí studenti postižených bloků používat studenou vodu, chodit na bloky, kde je voda v pořádku, nebo využít sprchy blízké sportovní haly.

čtk