Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Lidé bez domova mohou od listopadu v Liberci bezplatně využívat základní zdravotní péči

01. 11. 2023 | 10:19

AKTUALIZOVÁNO: Bezdomovci mohou ode dneška v Liberci bezplatně využívat základní zdravotní péči v denním centru pro lidi bez domova. Službu bude zatím jednou týdně zajišťovat Oblastní spolek Českého červeného kříže (ČČK) Liberec ve spolupráci s městem. ČTK o tom dnes informovala náměstkyně primátora Martina Teplá (ANO).

bezdomovec homeless-man-552571 1280
Ilustrační foto

"Liberec inicioval poskytování této služby, protože vnímáme to, že osoby bez domova mají ztížený přístup k běžným lékařským službám a tato cílová skupina se poměrně často potýká se zdravotními obtížemi. Do nemocnice pak přichází s velmi fatálními zraněními, jejichž léčba je drahá, bolestivá a leckdy zbytečná, protože by jí šlo zabránit včasnou diagnostikou nebo ošetřením v zárodku," uvedla Teplá. Předpokládá, že v rámci základní zdravotní péče půjde převážně o ošetřování tržných ran, oděrek či nehojících se zánětů na kůži a za mrazů i omrzlin. "Především nám jde o včasné celkové vyhodnocení zdravotního stavu klientů a jejich edukaci," dodala.

Základní ošetřovatelskou péči budou moci bezdomovci využívat v denním centru ve Valdštejnské ulici zatím jednou týdně, a to každou středu od 16:00. "Jsme připraveni počet hodin i dnů rozšířit podle aktuálních potřeb," dodal ředitel úřadu Oblastního spolku Českého červeného kříže Ondřej Hradec. Alespoň jednou do roka zavítá do denního centra přes 300 lidí bez domova žijících v různých částech krajského města, denně jich přichází mezi 20 až 35.

Liberec se podle náměstkyně inspiroval Plzni, kde radnice ve spolupráci s červeným křížem, strážníky a organizacemi působícími v sociální oblasti poskytuje takovou službu už více než rok přímo v terénu. "Poskytovat základní ošetřovatelskou péči a základní zdravotní poradenství v terénu, kde se lidé bez domova zdržují, je i naším cílem. Zatím nám ale chybí sanitní vůz, ve kterém bychom přepravovali personál, potřebný materiál a případně i samotné pacienty. Budeme hledat možnosti jak ho získat, a službu tím zajistit," dodala Teplá.

čtk