Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Medaili města Liberec mají získat otec a syn Nedvědové, hokejové legendy, či rodák Oldřich Kaiser. Herec, který okusil vrchol

06. 12. 2024 | 5:00

Rada města Liberce souhlasila, po projednání ve výboru pro kulturu a cestovní ruch, s návrhy na udělení Medaile města Liberec v roce 2025. Nominace projednají i liberečtí zastupitelé na prosincovém zasedání. V roce 2025 jsou na ocenění Medailí města Liberec navrženi dva vynikající sportovci, herec a herečka a  lékařka.

nedvědSyner
Petr Nedvěd v době svého libereckého angažmá mezi Bílými Tygry, foto www.hcbilitygri.cz

"Jmenovitě jde o otce a syna - hokejisty Jaroslava Nedvěda st. (in memoriam) a Petra Nedvěda, Markétu Tallerovou, sólistku činohry Divadla F. X. Šaldy, a Oldřicha Kaisera, divadelního a filmového herce, a emeritní primářku oddělení klinické hematologie KNL Lenku Walterovou,“ vypočetl náměstek primátora pro kulturu, školství  a cestovní ruch Ivan Langr.

Charakteristika medaile města se odvíjí ze statutu, který byl přílohou Statutu města Liberce z roku 1996. Medaile  města Liberec se  uděluje  jako  čestné  ocenění  za  občanské  zásluhy  o  město  Liberec  v jakémkoli oboru lidské činnosti. Medaili města Liberce lze také udělit za celoživotní zásluhy. Medaili odevzdává oceněné osobě jménem města Liberce jeho primátor. Ocenění nelze odejmout.

Jaroslav Nedvěd na trenérské lavičce Bílých Tygrů, foto archiv HCBT

Jaroslav Nedvěd st. (1944 –2019) & Petr Nedvěd (*1971), otec a syn, hokejisté libereckého hokejového klubu a československé, resp. české reprezentace. Jaroslav byl hokejový útočník, který  působil  v prvoligovém  Litvínově  a  Jihlavě,  v druholigové  soutěži  pak  reprezentoval tehdejší Stadion Liberec (sezóny 1962/63 a 1974 až 1979). Byl členem reprezentačního „B“ týmu ČSSR i širší nominace pro olympijský turnaj v Sapporu 1972. Po ukončení kariéry se věnoval trenérské práci (do 2009) a byl mj. jako asistent u postupu Bílých Tygrů do extraligové soutěže v roce 2002.

Petr  je  kanadsko-český profesionál, který odehrál 15 sezón v NHL (rekordní rok 1995/1996 za 45 gólů, resp. 99 bodů; Pittsburgh Penguins), hokejovou kariéru ukončil v Bílých Tygrech (2008 až 2014). V letech 2018 až 2023 působil jako generální manažer české hokejové reprezentace. Je vlastníkem  bronzové  medaile  z MS  2012  za  českou  reprezentaci  a  stříbrné  ze ZOH  1994  za Kanadu. Celkově za reprezentaci ČR nastoupil v 39 utkáních, vstřelil 11 gólů.

Petr Nedvěc na ledě. Foto: archiv HCBT

Oldřich Kaiser (*1955), divadelní a filmový herec, rodák z Liberce, navštěvoval i dramatický kroužek liberecké Lidové školy umění. Vystudoval herectví na konzervatoři v Brně (1973) a na Divadelní fakultě AMU v Praze (1977).

Oldřich Kaiser, foto z www.divadlokalich.czV letech 1977–1985 působil v Divadle na Vinohradech, hrál především charakterní role (například Romea ve Shakespearově tragédii Romeo a Julie). Poté nastoupil do Studia Ypsilon, které tvořilo jeho nejprogresivnější éru. Vytvořil zde několik zásadních postav (například S. S. Podsekalnikov v komedii Sebevrah nebo Matěj Poctivý v komedii  Matěj  Poctivý),  rozhlasových  her  i  improvizací.  V  roce  1993  přijal  angažmá  do Národního divadla a setrval zde až do roku 1999.

V současné době hraje v Divadle Kalich. Spolu s Jiřím Lábusem od roku 1979 tvořili velmi populární nerozlučnou komediální dvojici. Vytvořili společně několik pořadů.  Od roku 1991 natáčejí „nekonečný“ rozhlasový improvizační seriál Tlučhořovi, který překročil v roce 2015 tisíc dílů. Za svou dlouhou kariéru hrál v mnoha filmech a seriálech. V poslední době se objevil například ve filmech Tmavomodrý svět, Žralok v hlavě, Líbáš jako Bůh, Masaryk, Muž se zaječíma ušima. Hrál také hlavní roli v Menzelově adaptaci Hrabalova  díla Obsluhoval jsem  anglického  krále.  Je  po  něm  pojmenován  druh  střevlíka (Cychrus kaiseri). Objevil jej společně s neurochirurgem a entomologem Vladimírem Benešem v létě 2004 v Asii.

Markéta Tallerová (*1966), divadelní herečka a sólistka souboru činohry Divadla F. X. Šaldy od  roku 1986 (s přestávkou 1997 –2000). Také zpěvačka a fotografka, držitelka Thálie 2009 (opereta  &  muzikál),  nominace  na  Thálii  2004  (činohra).  Spojení  mimořádného  hudebního talentu  s  hereckou  přesvědčivostí  dokázala  v  Liberci  již  mnohokrát:  působí  zde  s  krátkou mezihrou v pražském Divadle pod Palmovkou a liberečtí diváci si ji bezpochyby pamatují jako okouzlující  Lízu  v  muzikálu  My  Fair  Lady  (režie  P.  Harvánek,  1996). 

Vytvořila  i  ústřední hrdinku v muzikálu Ženy na pokraji nervového zhroucení (režie M. Schlegelová, 2018) podle filmu Pedra Almodóvara – dramatickou i komediální a pěvecky náročnou postavu herečky Pepy. Markéta Tallerová  je ale především nepřehlédnutelnou činoherní herečkou s osobitým výrazem a schopností vystihnout přesně podstatu postavy i její situace. Za svou Irenu v Ibsenově dramatu Když my mrtví procitneme (režie I. Rajmont, 2004) byla rovněž v nejužší nominaci na Cenu Thálie. Její herecké umění inspirovalo řadu režisérů a v Liberci ztvárnila nejdramatičtější role světového repertoáru: např. Maju (ve stejnojmenné hře – režie  L. Engelová, 2001), Médeiu (režie  V.  Herajtová,  2006),  Emilii  Marty  ve  Věci  Makropulos  (režie  V.  Vencl,  2008), Kostelničku v Její pastorkyni (režie M. Lang, 2012), Blanche v Tramvaji do stanice Touha (režie I.  Rajmont, 2013), Raněvskou ve Višňovém sadu (režie I. Rajmont, 2014) a mnoho dalších.

Markéta Tallerová, foto z www.saldovo-divadlo.cz

V posledních letech např. upoutala pozornost diváků třeba neodolatelně komediálním výstupem Paní  Libery  v  komedii  roku  2016  Poprask  na  laguně  (režie  M.  Černý,  2016)  nebo  jako překvapivá hrdinka, učitelka Erika Rothová v Mayenburgově Mučedníkovi (režie M. Tichý, 2017). Přilnula ke zdejším horám, žije v Kateřinkách a věnuje se kulturnímu životu své malé komunity - se svými přáteli a sousedy dělá divadlo v přírodě.

MUDr. Lenka Walterová (*1953), lékařka, emeritní primářka oddělení klinické hematologie KNL. Střední  školu  absolvovala  v  Jugoslávii  a  v  USA,  kde  načerpala  mimo jiné  dobré  jazykové znalosti, které během své kariéry bohatě využila. Po návratu do Československa vystudovala FVL UK v Praze a nastoupila na interní oddělení tehdy okresní nemocnice Liberec. Po složení atestace 1. stupně z interního lékařství pracovala několik let jako sportovní lékařka, až nakonec  nastoupila  na hematologicko-transfuzní  oddělení  nemocnice  Liberec.

Specializační atestaci z hematologie a transfuzního lékařství složila v převratném roce 1989. Sportovní medicíně se věnovala i nadále, dlouhodobě pečovala o reprezentanty ve skocích do vody, což byl sport, kterému se sama v mládí věnovala. V roce 1990 nastoupila na primariát do nemocnice  Mladá  Boleslav.  Zde  stála  u  zrodu  samostatného  hematologicko-transfuzního oddělení, několik funkčních období byla členkou výboru Společnosti transfuzního lékařství a Národní transfuzní komise při Ministerstvu zdravotnictví. V transfuzním lékařství se angažovala i na mezinárodní úrovni jako mnohaletá členka výboru Mezinárodní společnosti pro transfuzní lékařství (ISBT), ve funkcích poradce pro východní Evropu a ve výboru pro vzdělávání.

Externě spolupracovala se Světovou zdravotnickou organizací v GCBS – Global Collaboration for Blood Safety  a  vedla  řadu  kurzů  věnujících  se  managementu  kvality  ve  východní  Evropě  a  v postsovětských republikách. Přivedla do Česka Evropskou školu transfuzního lékařství (ESTM), a poté se angažovala jako přednášející a editorka učebních textů v kurzech pořádaných touto institucí v různých evropských zemích. V ESTM také zastávala funkci místopředsedkyně. V roce 2003 nastoupila zpět do svého původního působiště v Liberci jako primářka oddělení klinické hematologie.  Získala  pro pracoviště  statut  oddělení  s  rozšířenou  hematologickou  péčí  a hemofilického  centra.  Po  dvě  funkční  období  byla  členkou  výboru  České  hematologické společnosti. Po celou svou pracovní kariéru měla Lenka Walterová štěstí na odborníky, kteří byli ochotni  poradit  a  pomoci.  Tuto  podporu  pak  vracela mladším kolegyním a kolegům, kterým ochotně  předávala  své  zkušenosti  jak  při  oficiálních  vzdělávacích  akcích,  tak  neformálně  v každodenní   praxi.  

Profesním  zájmem  primářky Walterové byla problematika myelodysplastických syndromů.  V  prostředí  středně  velkého hematologického  oddělení  bylo ovšem nutno pokrýt celé spektrum laboratorní i klinické hematologie a na přílišnou specializaci nebyl  prostor.  S  dosažením  důchodového  věku  se  Lenka  Walterová  stala  čestnou  členkou Společnosti transfuzního lékařství i České hematologické společnosti, a brzy poté předala vedení svého oddělení mladším, aby se mohla více věnovat rodině i svým milovaným horám.

LB/Jana Kodymová