Městské lesy jsou kvůli kůrovci poslední roky ztrátové, loni to Liberec vyšlo na 5,5 milionu

15. 09. 2020 | 5:45

Městské lesy Liberec jsou kvůli kůrovci v posledních letech ztrátové a radnice musí jejich provoz dotovat. Primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj) novinářům řekl, že loni šlo o částku 5,5 milionu korun a letos to vypadá obdobně. Zatím má příspěvková organizace schváleno od radnice pět milionů korun.

kůrovec
ilustrační foto

Městské lesy Liberec obhospodařují 580 hektarů lesa včetně Ještědu či rozsáhlých lesů nad Lidovými sady. "Ještě v roce 2016 byly výnosy vyrovnané s náklady, které se pohybovaly kolem pěti milionů korun," uvedl Zámečník. Loni už podle něj náklady příspěvkové organizace přesáhly devět milionů korun a tržby byly jen kolem čtyř milionů.

Náměstek primátora Jiří Šolc (SLK) uvedl, že kvůli kůrovcové kalamitě v posledních letech musí městské lesy těžit více, ale ceny jsou výrazně nižší a navíc se pokácené stromy těžko prodávají. "Dřevo kácet musíme, aby se kůrovec dál nerozšiřoval, zároveň o to dřevo není prakticky žádný zájem," řekl Šolc.

Před několika lety byla obvyklá roční těžba 2600 až 3000 metrů krychlových dřeva za rok. Loni se vytěžilo 4000 metrů krychlových a letos podle Zámečníka jen za první polovinu roku to bylo už 3000 metrů krychlových.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace