Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Muzeum v Liberci upravilo interiér domu Karla Hubáčka, zájem o prohlídky je velký

11. 07. 2025 | 16:49

Severočeské muzeum v Liberci částečně upravilo interiér Domu Karla Hubáčka, ve kterém tento tvůrce futuristického hotelu a vysílače na Ještědu žil s rodinou. Cílem bylo pro turisty zatraktivnit prohlídky tohoto ojedinělého montovaného domu. Kurátor domu Luděk Lukuvka dnes ČTK řekl, že kvůli velkému zájmu už museli přidat další termíny prohlídek.

Dům Karla Hubáčka (12)
Foto: LK

"Prohlídky začaly letos koncem června každou neděli a vzhledem ke zvýšenému zájmu návštěvníků jsme přidali čtvrtky už v červenci a každý čtvrtek a neděli budou i v srpnu a září," řekl Lukuvka. Na jednu prohlídku se dostane maximálně 25 lidí, objednat se na ně lze i on-line.

Slavný architekt bydlel v Liberci v domě, u něhož se počítalo s tím, že se bude prodávat po celém území tehdejšího Československa jako stavebnice. Zůstalo ale jen u prototypu, jehož návrh vypracoval v roce 1959 právě Hubáček s Vlastimilem Šedem, Josefem Patrmanem a Václavem Bůžkem. Díky nosné ocelové konstrukci byl dům variabilní, měl posuvnou stěnu mezi ložnicemi, bylo možné ho použít jako solitérní, vytvářet dvojdomy i řadové domy, přidat další patro. Projekt jednoduché modernistické montované kostky ale předběhl dobu a nakonec nebyl úspěšný, lidé nové technologii tehdy nevěřili.

Do prototypu se Hubáček nastěhoval s rodinou v roce 1962 a prožil v něm zbytek života. Postupně odhaloval i slabiny projektu, dům tak prošel úpravami - dostal obklad, který měl snížit tepelné úniky, a také pultovou střechu, tedy se sklonem. Muzeum Hubáčkův dům spravuje od roku 2023 a loni ho komentovanými prohlídkami zpřístupnilo veřejnosti. Pro letošní, druhou sezonu v domě udělalo několik úprav.

Jako autentickou, i s původním nábytkem po Hubáčkovi, se rozhodlo zachovat v prvním patře část, kde je jídelna, obývací pokoj a kuchyně. "A druhou část - to je bývalá ložnice a pokoj, kde se ale nezachovalo nic a bylo to v dost zchátralém stavu - jsme spojili v jednu celistvou místnost. Aby tady návštěvníci měli možnost vidět něco ze života Karla Hubáčka, z jeho díla a také dostali informace k tomu domu jako takovému," řekl Lukuvka.

Zajímavostí v této části domu je podle něj podivná malba, kterou našli ukrytou pod omítkou. I tu mohou nyní návštěvníci při prohlídce vidět. "Nevíme přesně, co to mělo znázorňovat. Rozhodně to není žádné technické schéma, je to nějaká trošku zvláštní výmalba, dekorace. Ale nechali jsme to tady jako takový doklad toho autentického vzhledu, jak to před těmi iks lety vypadalo," uvedl kurátor.

Do expozice v upravené části prvního patra přibyl i model experimentálního montovaného domu, který vytvořili architekti a modeláři z Ateliéru vedle. "Model znázorňuje původní podobu domu zhruba do roku 1977, kdy tu ještě byly šedivé konstrukční panely bez pozdější přidané stříkané omítky a bez toho dřevěného bednění a zvýšené střechy," dodal Lukuvka.

čtk