Na mezinárodním festivalu animovaných filmů Anifilm bude mít v Liberci světovou premiéru 13 děl

11. 02. 2020 | 12:07

Na mezinárodním festivalu animovaných filmů Anifilm, který letos poprvé hostí Liberec, bude ve čtyř kategoriích soutěžit 111 děl. Z toho 13 bude mít světovou a deset evropskou premiéru. ČTK o tom dnes v tiskové zprávě informovali organizátoři festivalu. Vybírali z více než 1200 přihlášených děl.

Liberec panoramaMadZkraje
Ilustrační foto, Mad

Mezinárodní festival se dosud konal v Třeboni, kde už ale pro jeho konání nestačily kapacita a zázemí. Do Liberce se stěhuje po 18 letech, poprvé tam bude od 5. do 10. května. Loni festival navštívilo přes 9000 diváků a Anifilm jim nabídl víc než 500 soutěžních i doprovodných filmů. Přes 1500 filmových a herních profesionálů se zúčastnilo speciálních přednášek a prezentací.

Letos v kategorii krátkých filmů bude porota hodnotit 34 snímků. "Mezi tvůrci figuruje nemálo zvučných jmen autorského filmu, jako například Theodor Ushev, Regina Pessoa, Konstantin Bronzit, Izabela Plucińska a Kaspar Jancis či nedávných laureátek Anifilmu Niki Lindroth von Bahr a Chintis Lundgren," uvedli organizátoři v tiskové zprávě. Poprvé v historii festivalu se mezi obvykle zastoupené země se silnou tradicí animované tvorby probojovaly do výběru i snímky z Demokratické republiky Kongo či Islandu.

V kategorii studentských filmů je 40 snímků. "Najdeme mezi nimi společensky angažované filmy, osobní výpovědi, vizuální imprese i humorné zvláštnosti. Tematicky i technologicky pestrý výběr zahrnuje rekordní množství českých snímků," uvedli organizátoři. Mezi soutěžními filmy nechybí ani Dcera od Darji Kaščejevové (Daria Kashcheeva) nominovaná letos na prestižní filmovou cenu Oscar.

I letos Anifilm přinese pro festivaly nepříliš obvyklou soutěžní kategorii mapující animovanou tvorbu na pomezí výtvarného umění a filmu. Soutěžit bude 15 snímků. V kategorii animovaných hudebních videí se o cenu Animorpha utká 22 děl.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace