Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Na průtahu Libercem dokončují stavbaři povrchy nového mostu, doprava se tam vrátí 23. října. Konečně

27. 09. 2023 | 12:00

Na průtahu Libercem dokončují stavbaři asfaltové povrchy na novém mostě, doprava by se tam měla vrátit od pondělí 23. října. Provoz bude ale ještě zhruba měsíc omezený, řekl dnes novinářům při prohlídce stavby mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) Jan Rýdl.

mostliberec 1irmaPOzdim23
Aktuální foto z dnešního dne Artur Irma, ve fotogalerii dole mix snímků z průběhu stavby rovněž od Artura Irmy

Průtah I/35 je nejzatíženějším silničním úsekem v Libereckém kraji a denně po něm podle posledního sčítání projede více než 51.000 automobilů. Stavba za 377 milionů korun komplikuje dopravu v krajském městě od loňského března.

Původní stav z 14.3. 2022, archivní foto Artur Irma

Práce na průtahu Libercem začaly loni na jaře bouráním pravé poloviny silnice ve směru od Turnova na Děčín. Mosty ze 70. let minulého století už byly v havarijním stavu, jejich rekonstrukce se připravovala několik let a už ji nebylo možné odkládat. Provoz na nich byl už před rekonstrukcí omezený, mosty byly na některých místech podepřené, vozovka zúžená. Stavbaři postupně zbourali celou estakádu a postavili mosty nové, od začátku srpna se tam navíc pracuje na výstavbě takzvaného průpletového pruhu před sjezdem na silnici I/14 na Jablonec nad Nisou.

Aktuální foto z dnešního dne Artur Irma

Provoz na zhruba 1,5 kilometru dlouhém úseku je od loňského března svedený na druhou polovinu silnice - ve dvou pruzích směrem na Turnov a jedním pruhem se jezdí ve směru na Děčín. Kvůli stavbě teď nemohou řidiči ze směru od Turnova odbočit na I/14 na Jablonec a není možné ani najet ze silnice I/14 od Jablonce na průtah směrem na Děčín. Uzavřený je i sjezd z I/14 směrem k liberecké Home Credit Areně. Průjezdný zůstal nájezd z I/14 směrem na Turnov a také sjezd ve směru od Děčína na Jablonec. Většina omezení v říjnu skončí.

Archivní foto z jara 2023: Artur Irma

"V neděli 22. října se bude převádět provoz tak, aby v pondělí došlo ke zprůjezdnění jednoho jízdního pruhu a průpletového úseku v obou směrech jak od Prahy, tak do Prahy. Bude možné sjet z ulice České mládeže na silnici I/35, bude zároveň možné sjet a najet ze silnice I/14 od Jablonce nad Nisou," doplnil vedoucí úseku výstavby ŘSD Liberec Tomáš Šulc. Z I/14 od Jablonce zatím ale podle něj nebude možné sjet směrem k liberecké aréně. "Kompletní zprovoznění plánujeme na konec listopadu," dodal.

Archivní foto z jara 2023: Artur Irma

Stavba byla podle Šulce náročná nejen kvůli nutnosti koordinovat na jednom místě tři navazující stavby a tři zhotovitele. "Na začátku stavby jsme nevěděli, jak je most založen, protože se nedochovala historická dokumentace, navíc se pohybujeme nad železniční tratí," řekl. I po zprovoznění úseku bude podle Šulce doprava ještě měsíc omezená. "Bude se pracovat na římsách, dokončení zádržného systému a veřejného osvětlení," dodal. Stavba ale podle něj pokračuje i díky počasí podle harmonogramu, pokud vše dobře půjde, není vyloučeno, že bude možné silnici otevřít o nějaký den dřív.

Dopravní omezení ale budou na rušné trase čekat motoristy zřejmě i v příštím roce, ŘSD připravuje podle Šulce rekonstrukci libereckého tunelu, který není v dobrém stavu.

čtk