Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Nejkrásnější nukleárka v republice už slouží pacientům. Mohou využívat i slunnou, zelení pokrytou terasu

25. 09. 2023 | 7:00

Nová budova nukleární medicíny v areálu Krajské nemocnice Liberec je diagnostickým pracovištěm. Neprovádí se zde žádné zákroky ani léčba, pouze vyšetřování. Na to, co zde pacienty čeká, jsme se zeptali vrchní sestry oddělení nukleární medicíny Lenky Šťastné:

nemocnice nukleárka4 382743356 695402872616438 5160669681003276770 n
Nové prostory si již také prohlédl hejtman LB kraje Martin Půta a předsedkyně dozorčí rady KNL Lena Mlejnková.

„Vyšetření pacientů všech věkových kategorií probíhá různými postupy. Pracujeme zde s radioaktivitou, otevřenými zářiči, které vpravujeme do těla převážně formou injekce. Po vpravení radioaktivní látky do těla se zářičem vlastně stává samotný pacient a naše přístroje pak toto záření detekují. K vyšetření používáme radiofarmaka, léčiva, která jsou připravována v radiofarmaceutické laboratoři, v tzv. čistých prostorech v suterénu budovy. Naši farmaceuti přichystají injekce k aplikaci pro každého pacienta jednotlivě, podle jeho váhy a druhu vyšetření. Označenou injekci pak zasílají potrubní poštou ve speciálních kapslích ze suterénu do přízemí, kde je aplikována pacientům buď do žíly, nebo do podkoží. Můžete si to představit jako odběr krve, s tím rozdílem, že my neodebíráme krev, ale naopak pacientovi vstřikujeme do žíly radiofarmakum (malé množství radioaktivní látky).

Foto z FB KNL

Pacientům nebývá špatně, nebolí je to, nemívají alergické reakce. Po aplikaci následuje samotné vyšetření v závislosti na tom, o jaký orgán se jedná. Některý pacient absolvuje vyšetření ihned po aplikaci, u jiného je vyžadována časová prodleva, aby se farmakum vstřebalo na potřebném místě. Někdy se musí čekat dvě a více hodin, než radioaktivní látka doputuje tam, kam má. Právě z tohoto důvodu tu máme krásné čekárny s výhledem a velmi prostornou slunnou venkovní terasu. Po vyšetření už může jít pacient rovnou domů. Z hlediska záření je pro okolí neškodný, protože dávky, které dostává, jsou poměrně nízké. Nedoporučujeme pouze dlouhodobý kontakt s miminky nebo malými dětmi. Odlišnost pak bude u nového přístroje PET/CT. Radioizotop, který budeme používat, má čtyřikrát vyšší energii a kratší poločas rozpadu. Přístroj by měl být v provozu od října letošního roku. Na naše oddělení docházejí pacienti z celého Libereckého kraje, nicméně výjimkou nejsou ani lidé z větší dálky. Vyšetření indikují onkologové, kardiologové, pediatři, urologové, revmatologové, praktičtí lékaři a další specialisté. Lékaři také většinou pacienta k vyšetření objednávají.“

Oddělení nukleární medicíny nově sídlí v budově R. Od počátku července je zde v provozu nová tomografická gamakamera SPECT od firmy Siemens. Přestěhována sem byla i stávající tomografická gamakamera SPECT/CT od firmy GE Healthcare. V nové budově je dále k dispozici radiofarmaceutická laboratoř, jež se nachází v suterénu, prostor pro závoz radiofarmak a materiálu, sklady, tzv. vymírací místnost (pozn.: sklad radioaktivního odpadu), prostorné světlé čekárny, recepce, aplikační místnosti, dvě velké ovladovny, vyšetřovny, technické zázemí a zázemí pro personál.

Unikátem je slunná, zelení pokrytá terasa, kterou mohou pacienti využít během čekání na vyšetření. Klasická scintigrafická vyšetření včetně SPECT jsou od počátku července prováděna bez omezení. V září byl v novém pavilonu instalován PET/CT skener Biograph Vision od firmy Siemens, který představuje špičku v diagnostice a sledování efektivity léčby u onkologických onemocnění. Zahájení jeho provozu je plánováno na říjen 2023. Pacienty je možné na PET/CT vyšetření objednávat od druhé poloviny září 2023.

archivní foto z FB KNL

Nový třípodlažní pavilon vyrostl na místě, kde bývalo ředitelství liberecké nemocnice. Po necelých třech měsících provozu pavilonu – slovy vrchní sestry Šťastné – jednoznačně převažují pozitiva. „Pracuje se nám tu velmi hezky, ale samozřejmě se teprve s novým prostorem sžíváme, učíme se v něm pracovat. Je tu také mnoho nových zaměstnanců, máme nové mladé farmaceuty, fyzičku, biomedicínskou techničku, recepční, sanitářku. Od září nás tu je (i se zkrácenými úvazky) dvacet pět. Ještě musím dodat, že pavilon je to opravdu krásný. Vše je velkorysé a moderní, včetně nádherné terasy pro pacienty a velké laboratoře. Určitě je to nejkrásnější nukleárka v České republice.“

Slavnostní otevření Pavilonu nukleární medicíny proběhne v momentě, kdy budeme mít plně nainstalovanou a zprovozněnou pozitronovou emisní tomografii (PET/CT). Oficiální otevření nové nuklárky je naplánováno na 18. října a mělo by proběhnout za účasti premiéra ČR.

Zdroj: Facebook/Krajská nemocnice Liberec